Maria Brylak-Załuska oraz Andrzej Dziedzina laureatami Nagrody im. Oskara Kolberga 2021

W czwartek 1 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie wręczone zostały Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Wśród Laureatów znalazło się dwoje Małopolan: Maria Brylak-Załuska oraz Andrzej Dziedzina Wiwer.
Składamy serdeczne gratulacje i wyrazy wielkiego uznania dla dorobku Pani Marii oraz Pana Andrzeja. Aktywne uczestnictwo w działalności regionalnej, promowanie i upowszechnianie rodzimej tradycji mają ogromne znaczenie dla zachowania dziedzictwa kulturowego Małopolski.

Życzymy z całego serca dalszych lat w zdrowiu, satysfakcji z podejmowanych wyzwań oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym.

MARIA BRYLAK-ZAŁUSKA

Pani Maria została uhonorowana nagrodą „Za zasługi dla kultury ludowej” w kategorii „badacze, naukowcy i animatorzy”

Jest absolwentką Katedry Etnografii i Etnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Po studiach pracowała jako etnograf w muzeach skansenowskich Polski południowej: w końcu lat 60-tych ubiegłego stulecia w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, a w latach 1970-2005 w Sądeckim Parku Etnograficznym (Oddziale Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu) jako etnograf, specjalista od urządzania wnętrz, z czasem jako starszy kustosz i kierownik do spraw udostępniania ekspozycji. Wieloletni Członek Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce.

Pani Maria od kilkudziesięciu lat współpracuje z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, gminnymi ośrodkami kultury oraz stowarzyszeniami regionalnymi w Małopolsce będąc konsultantem i jurorem przeglądów folklorystycznych. To ceniony i uznany wykładowca na seminariach, warsztatach, m.in. Podyplomowego Studium Muzeologicznego UJ, szkoleń dla dziennikarzy, publicystów, przewodników PTTK i nauczycieli z zakresu muzealnictwa. Była także wykładowcą wszystkich edycji Studium Folklorystycznego organizowanego przez MCK SOKÓŁ i opiekunem naukowych obozów etnograficznych w ramach tego Studium.

Na zlecenie MCK SOKÓŁ opracowała szczegółową mapę regionów etnograficznych Małopolski i jest głównym autorem projektu etnoZagroda, internetowej platformy informacyjnej i edukacyjnej w zakresie kultury ludowej (www.etnozagroda.pl). W ramach współpracy z MCK SOKÓŁ w 2016 roku ukazał się album fotograficzny tradycyjnych strojów regionów etnograficznych Małopolski „Nastroje Małopolskie”, którego była opiekunem naukowym i współautorką wraz z fotografikiem Piotrem Droździkiem. Opracowała merytorycznie i zrealizowała dużą plenerową wystawę z wykorzystaniem fotografii z tego albumu, która towarzyszyła I Kongresowi Kultury Regionów w Nowym Sączu w 2015 r.

Maria Brylak-Załuska jest redaktorem unikatowego, 10-tomowego albumu KRAKOWIACY, LACHY, GÓRALE. STROJE WSI MAŁOPOLSKIEJ, wydawnictwa, które jest efektem projektu badawczo-dokumentacyjnego realizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu pod nazwą Małopolska Źródłem Tradycji. Projekt był finansowany z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. W tym dziele jest autorką tomów pn. „Lachy Sądeckie” i „Pogórzanie,Lachy Szczyrzyckie”, „Górale Sądeccy” oraz konsultantem merytorycznym kilku pozostałych tomów. Wydawnictwo to jest swoistym zwieńczeniem jej dotychczasowej, wieloletniej pracy badacza i stanowi doskonały materiał edukacyjny dla współczesnych nosicieli strojów ludowych.

Za swoją wieloletnią działalność otrzymała odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS (2012), Odznakę Honorową Województwa Małopolskiego KRZYŻ MAŁOPOLSKI (2015), Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Romana Reinfussa (2015) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie zachowania lokalnej tożsamości kulturowej w Małopolsce, Medal Województwa Małopolskiego POLONIA MINOR (2016).

Andrzej Dziedzina Wiwer

Pan Andrzej został uhonorowany nagrodą „Za zasługi dla kultury ludowej” w kategorii „pisarstwo ludowe".

Kontynuuje tradycje rodzinne i wraz z żoną tańczy i śpiewa w Zespole im. Jana Malinowskiego. Z wykształcenia jest technikiem budowlanym. Dzisiaj zajmuje się zupełnie czymś innym. Poza zgłębianiem arkanów stroju ludowego i góralszczyzny pienińskiej Andrzej Dziedzina Wiwer jest poetą i gawędziarzem. W swoich zbiorach ma ponad 28 tys. zebranych pocztówek i ponad 4 tysiące wierszy napisanych gwarą szczawnicką. Jest też autorem książek i opracowań.

(źródło: pieninyinfo.pl)

NAGRODA OSKARA KOLBERGA 2021

Co roku Nagroda im. Oskara Kolberga trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce zostało ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.