Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

„Zapach dolarów” – spotkanie autorskie

Literatura Wieczór literacki / poetycki

10 kwietnia 2024, godz. 18:00

MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: bezpłatny
Dodatkowe informacje:
Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 18 448 26 41 (od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00).
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza 10 kwietnia br. (środa) o godz. 18.00 do sali im. R. Sichrawy na spotkanie z Adamem Tomczykiem -  autorem książki „Zapach dolarów”.
Książkę tworzy cykl reportaży i opowiadań – historii prawdziwych! – o trwającym przez cały XX wiek zjawisku polskiej emigracji za Atlantyk, do Stanów Zjednoczonych. Szczególnie licznie wyruszali za ocean rodacy z ziem południowej Polski. Najpierw z biedy – „za chlebem”; później z trudem zdobywali paszport i wizę, by móc dostać się do Stanów i „urządzić się” w Ameryce lub po latach wrócić z plikiem „zielonych” do ojczyzny.

Adam Tomczyk opowiada o ich perypetiach wyjazdowych – barwnych i skomplikowanych szczególnie w epoce PRL-u, o nadziejach i rozterkach oraz sukcesach i tęsknotach emigrantów, o polskim Chicago i o spotkaniach z wybitnymi postaciami amerykańskiej Polonii, takimi jak Jan Karski, Bolesław Wierzbiański czy Wojciech Seweryn. A także o przygodach tych, którzy postanowili powrócić do kraju.

Po spotkaniu będzie można nabyć egzemplarze książki Adama Tomczyka z autografem autora.

Adam Tomczyk

Urodził się 24 lipca 1956 roku. Dzieciństwo i chłopięce lata spędził w Przybysławicach – wsi nad Dunajcem. Od roku 1991 mieszka wraz z rodziną w Żabnie koło Tarnowa. Od dziecka interesował się historią i literaturą. Z oczarowania poezją Tadeusza Nowaka, pochodzącego z pobliskich Sikorzyc, w roku 2006 napisał esej pt. „Czytając Tadeusza Nowaka” i  opublikował go w VIII Roczniku Małopolska wydanym przez Wojewódzką  Bibliotekę Publiczną w Krakowie. W roku 2008 przy udziale Gminnej Biblioteki Publicznej w Żabnie wydał szkic o cmentarzach z I wojny światowej położonych w gminie Żabno i okolicy, pod tytułem „Żółte znicze nawłoci”. W roku 2011 wydał zbiór opowieści z czasów II wojny światowej pod tytułem „Z pamięci”, a w kolejnym roku - powieść „Cmentarzysko koni”. W roku 2013 opublikował zbiór opowiadań pod tytułem „Przed świtem”. Na 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego wydał szkic historyczny „Pro Patria et memoria”. W 2014 roku ukazały się trzy eseje pod wspólnym tytułem „Miejsce”, a w roku 2016 kolejna książka pt. „Zaraza”, wznowiona przez wydawnictwo Scriptum w pierwszym pandemicznym roku 2020.  W roku 2017 ukazała  się książka  o miejscowościach gminy Żabno „Legendy szepce srebrzysty Dunajec”.

W styczniu 2018 roku Adam Tomczyk został przyjęty do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W tym też roku ukazał się kolejny zbiór jego opowiadań pt. „Wodopój i inne opowiadania”, rok później - zbiór legendarnych opowieści o miejscowościach gminy Radłów. W styczniu roku 2020  miesięcznik Twórczość opublikował jego opowiadanie „Ballada o złotym jabłku”, w grudniu tego samego roku krótki esej pt. „Kwarantanna” i w styczniu 2022 roku - opowiadanie „Bunt w bibliotece”. Również w tym roku w trzecim numerze kwartalnik literacki „Wyspa” opublikował opowiadanie „Milka”. W samym środku lata 2023 roku Spółdzielnia Wydawnicza Czytelnik wydała najnowszą książkę Adama Tomczyka „Zapach dolarów”.

Warto dodać, iż Adam Tomczyk w ubiegłym roku został laureatem I nagrody w 3. Konkursie Literackim „Piękno Małopolski – słowem opisane”, organizowanym przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Kalendarium wydarzeń

Sztuka Wernisaż

Otoczenie | Maciej Fricze - wernisaż

12 kwietnia 2024, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI w Nowym Targu