Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

ZAGUBIENI SZARLATANI - Przegląd kina czeskiego

Kino Seans filmowy

12 - 14 grudnia 2022

sala im. Zofii Rysiówny, sala im. Piotra Kosińskiego

Wstęp: 5 zł
Dodatkowe informacje:
Bilety do nabycia od 26 listopada w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-21:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-21:00 oraz online na stronie mcksokol.pl
W ramach VIII DNI CZESKICH w Nowym Sączu zapraszamy 12 i 14 grudnia na przegląd współczesnego kina czeskiego - ZAGUBIENI SZARLATANI.

12 grudnia, godz. 19.00

ZAGUBIENI
sala im. Zofii Rysiówny
Czechy 2015, 105’, dramat / komedia
reżyseria: Petr Zelenka

Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu, trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji... papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu – przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową – wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu.

kup bilet >

14 grudnia, godz. 19.00

SZARLATAN
sala im. Piotra Kosińskiego
Czechy / Irlandia / Polska / Słowacja 2020, 118’, dramat
reżyseria: Agnieszka Holland

Czechosłowacki zielarz oraz uzdrowiciel Jan Mikolášek był człowiekiem wielu tajemnic, a jego dokonania powodowały w latach 30., 40. i 50. XX wieku mnóstwo pozytywnych i negatywnych emocji. Ludzie różnych klas społecznych szukali u niego remediów na swe fizyczne i mentalne problemy, głęboko wierząc, iż Mikolášek będzie w stanie postawić trafną diagnozę, wpatrując się w kolor i konsystencję przynoszonych mu próbek moczu. Zielarz leczył wszystkich, i biednych, i bogatych, i obywateli Czechosłowacji, zarówno nazistowskich oficjeli, którzy jego ukochany kraj okupowali, jak i komunistycznych dygnitarzy nowej rzeczywistości zrodzonej po II wojnie światowej. Mikolášek stał się przez lata istnym celebrytą, ludowym bohaterem bardziej znanym od polityków i przedstawicieli świata rozrywki, ale w pewnym momencie musiał nastąpić komuś na odcisk. Film opowiada jego słodko-gorzką historię, rozpisaną na kilkadziesiąt lat, ukazując człowieka rozdartego między wykorzystywaniem swych umiejętności do pomagania ludziom a uleganiem żądzom, z którymi walczyć nie potrafił.

kup bilet >

Wprowadzenie – Karol Szafraniec

Po seansach zapraszamy na czeski akcent kulinarny

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Koncert

„Malowanie muzyką na strunach” - koncert Adriana Furmankiewicza

10 grudnia 2022, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI

Kino Seans filmowy

Zapomniany strajk w TVP3 Kraków

13 grudnia 2022, godz. 12:15

Kino SOKÓŁ