Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

TORI I LOKITA

Kino Seans filmowy

6 czerwca 2023, godz. 19:00

Kino SOKÓŁ

WSTĘP: 13 i 16 zł (członkowie klubu 10 zł)
W ramach DKF KOT zapraszamy we wtorek 6 czerwca o godzinie 19:00 do Kina SOKÓŁ na przedpremierę filmu TORI i LOKITA w reżyserii braci Dardenne. To poruszający dramat o przyszywanym uchodźczym rodzeństwie, który zadaje nam pytanie, czy w Europie wszyscy ludzie mogą stać się braćmi.
Jeden z najlepszych filmów w imponującym dorobku braci Dardenne. Ci dwukrotni zdobywcy Złotej Palmy (za Rosettę i Dziecko), wyróżniani także Grand Prix i laurami za reżyserię oraz scenariusz, tym razem wyjechali z Lazurowego Wybrzeża z wyjątkową nagrodą 75-lecia festiwalu w Cannes. Ich drapieżna, przenikliwa, niepostrzeżenie łącząca kino społeczne z thrillerem i melodramatem opowieść o przyszywanym uchodźczym rodzeństwie trafia prosto w serce, kiedy pyta, czy w Europie naprawdę wszyscy ludzie mogą stać się braćmi?

Tori jest małym chłopcem, Lokita zaledwie nastolatką, oboje uciekli przed przemocą i biedą z Afryki Zachodniej i chcieliby razem ułożyć sobie życie w Belgii. Obojętność imigracyjnych urzędników, rodziny domagające się wsparcia i długi zaciągnięte u przemytników spychają jednak bohaterów w szarą strefę, gdzie do eksploatowania pozbawionych opieki i praw dzieci przyłączają się przestępcy. Podejrzani dla urzędów, bezbronni wobec przemocy, chłopak i dziewczyna mają tylko siebie. Tori i Lokita to opowieść o odwadze i nadziei, których nie sposób złamać. O sile przyjaźni w świecie, który niszczy więzi, o wartości wzajemnej troski, choć wokół liczą się tylko pieniądze.

Film braci Dardenne lśni wewnętrznym światłem i emanuje ciepłem – a to za sprawą odtwórców głównych ról. Debiutujący na ekranie Joely Mbundu i Pablo Schils stworzyli postaci, które przemawiają do serc i do sumień. Tori i Lokita chcą bezpieczeństwa i spokoju, chcą być razem. Czy to naprawdę aż tak wiele?

Film posiada znak jakości ZEF.

ZWIASTUN

Francja, Belgia 2022, dramat, 88', od 15 lat
Reżyseria: Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Teatr Warsztat

SCENA SŁOWA I PIOSENKI | POKAZ FINAŁOWY

6 czerwca 2023, godz. 17:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Kino Seans filmowy

BONNIE I CLYDE

10 czerwca 2023, godz. 20:30 - 22:30

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu