Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

„SĘDZIOWIE” Teatru im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

Teatr Spektakl / widowisko

23 listopada 2023, godz. 19:00

sala im. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 20, 25 zł
Zapraszamy do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w czwartek, 23 listopada, o godzinie 19:00 na pokaz spektaklu SĘDZIOWIE w wykonaniu Teatru im. Aleksandra Fredry z Gniezna. Wydarzenie odbędzie się w ramach 15. edycji programu TEATR POLSKA.

OPIS SPEKTAKLU

Ostatni dramat, jaki wyszedł spod pióra Stanisława Wyspiańskiego, inspirowany zdarzeniem z ówczesnej kroniki kryminalnej, które autor podniósł do rozmiarów antycznej tragedii, jest metafizyczną opowieścią o winie i karze, o sprzeczności między prawem stanowionym a prawem moralnym. A dzisiaj słowa poety mogą zabrzmieć wyjątkowo gorzko i boleśnie. Konsekwencją chwili, w której dzieci odkrywają prawdę o swoich ojcach, jest rozpad starego porządku, a w tym niezwykłym czasie „poza czasem” i „pomiędzy dobrem a złem”, słowa: „czcij ojca swego i matkę swoją” stają się niemożliwe. To czas kultury, która pożera własne dzieci. Sądzimy i nas sądzą. Sąd ostateczny trwa.

Spektakl oparty jest w dużej mierze na rytmie, wprowadzanym nie tylko pieczołowicie pielęgnowaną sylabotoniczną frazą, ale także interwałami ruchu i bezruchu, ciszy, muzyki i krzyku. Rytm ten podkreślać może nie tylko upływ czasu w drodze ku katastrofie, ale też powtarzalność sytuacji i uwikłań, które zyskują dzięki temu uniwersalny wymiar.

OBSADA

Samuel – Roland Nowak, Natan – Dominik Rubaj (gościnnie), Joas – Weronika Krystek (gościnnie), Dziad – Wojciech Siedlecki, Jewdocha – Katarzyna Lis, Urlopnik – Maciej Hanczewski, Jukli – Wojciech Kalinowski, Feiga – Katarzyna Kalinowska, Sędziowie –, Bogdan Ferenc, Maciej Hązła

INNI REALIZATORZY

Reżyseria- Anna Augustynowicz
Scenografia- Marek Braun
Kostiumy- Tomasz Armada
Wideo, projekcje, reżyseria świateł - Wojciech Kapela
Muzyka- Jacek Wierzchowski
Asystent reżysera- Michał Świechowski
Asystentka scenografa- Sonia Skowronek

Czas trwania: 60 minut

TRAILER

DOFINANSOWANIE

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kalendarium wydarzeń

Teatr Spektakl / widowisko Warsztat

„SYMULATOR” Białostockiego Teatru Lalek

22 listopada 2023, godz. 11:00

sala im. Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

cykl: Teatr Polska
Folklor Spotkanie / dyskusja

Lachoskie Zaduski

24 listopada 2023, godz. 17:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ