Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

PRZEŚWIETLENIE

Kino Seans filmowy

13 czerwca 2023, godz. 18:50

Kino SOKÓŁ

Wstęp: 13 i 16 zł (członkowie klubu 10 zł)
W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego KOT zapraszamy we wtorek 13 czerwca o godzinie 18:50 do Kina SOKÓŁ na PRZEŚWIETLENIE – wschodnioeuropejski dramat o globalizacji, kryzysie męskości i uprzedzeniach.
Jeśli poprzednie filmy Cristiana Mungiu były utworami kameralnymi, to PRZEŚWIETLENIE jest symfonią rozpisaną na wiolonczelę, niedźwiedzie, kilka narodowości, pokłócony chór i temat muzyczny ze Spragnionych miłości. Jeszcze w Cannes, gdzie film miał swoją premierę (w konkursie głównym), do legendy przeszła nakręcona w jednym ujęciu 17-minutowa scena, w której zabiera głos 26 osób. Z tłumu reżyser wyławia jednak kilkoro bohaterów, służących za przewodników po tej straszno-śmiesznej, cierpkiej, boleśnie realistycznej i zarazem oferującej przebłyski metafizyki opowieści o globalizacji, kryzysie męskości, kompleksach i nacjonalizmie.

Akcja filmu rozgrywa się w transylwańskiej miejscowości pełnej cichych uprzedzeń i zadawnionych urazów, które eksplodują wraz z pojawieniem się w tutejszej piekarni nowych pracowników: emigrantów ze Sri Lanki. Ksenofobia to chleb powszedni w regionie zamieszkanym przez kilka narodowości, więc wspólny wróg może okazać się użyteczny. Ten motyw to tylko jeden z wielu wątków, które się tutaj splatają. Miłość, dziecięca trauma, komiczny eko-aktywizm, wrażliwe męskie ego – to wszystko tworzy wschodnioeuropejski gordyjski węzeł. Wszyscy w nim dzisiaj tkwimy, nie umiejąc go ani przeciąć, ani rozwiązać.

ZWIASTUN

Rumunia, Francja, Belgia 2022,125’, dramat, napisy, od 15 lat
Reżyseria: Cristian Mungiu
Występują: Marin Grigore, Judith State, Macrina Barladeanu

Kalendarium wydarzeń

Teatr Festiwal Przegląd Spektakl / widowisko

38. Festiwal BAJDUREK | finał

13 - 15 czerwca 2023

MCK SOKÓŁ

Kino Seans filmowy

Spider-Man: Poprzez multiwersum

14 czerwca 2023, godz. 16:15

Kino SOKÓŁ