Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

PAMFIR

Kino Seans filmowy

4 lipca 2023, godz. 18:40

Kino SOKÓŁ

WSTĘP: 13 i 16 zł (członkowie klubu 10 zł)
We wtorek, 4 lipca o godzinie 18:40, w ramach DKF KOT zapraszamy do Kina SOKÓŁ na PAMFIR: Wirtuozerski thriller kryminalny z elementami westernu i baśni, ukazujący nieoczywisty portret ukraińskiej prowincji.
Wirtuozerski thriller kryminalny, malowniczy karpacki western, a może ludowa baśń na sterydach? Entuzjastycznie przyjęty w Cannes PAMFIR pełnymi garściami czerpie z kina gatunków, ale – podobnie, jak tytułowy bohater – łamie wszelkie reguły. Bo tylko w ten sposób można przetrwać w zdeprawowanym, przygranicznym świecie skorumpowanych glin i przemykających lasem przemytników. Skąpany w mgłach Bukowiny, zanurzony w tajemniczych lokalnych obrzędach i brutalnych lokalnych układach debiut Dmytra Sukholytkyy’ego-Sobchuka to nieoczywisty portret ukraińskiej prowincji, a zarazem uniwersalna opowieść o bezwarunkowej miłości. O synu, który chce być jak ojciec i ojcu, który zrobi wszystko, by syn nie poszedł w jego ślady.

Tytułowy PAMFIR, niegdyś przemytnik, dziś robotnik zarabiający na chleb w Polsce, wraca do domu w Zachodniej Ukrainie. Chce spędzić we wsi doroczny karnawał, a przede wszystkim pobyć z żoną i synem. Nastoletni Nazar wpada jednak w kłopoty i ojciec zmuszony jest spłacić jego dług. PAMFIR odnawia stare kontakty i przyjmuje ostatnie zlecenie. Nie wie, że wkracza w świat, w którym da się przemycić wszystko, z wyjątkiem dobra.

Jeden z najlepszych ukraińskich filmów roku mistrzowsko splata filmowe konwencje, pogańskie mity i ukraińską rzeczywistość. W PAMFIRZE migracja zarobkowa wydaje się jedyną szansą ucieczki od braku perspektyw i wszechobecnej korupcji – na lata rozdziela jednak rodziny. Pobrzmiewają tu też dalekie echa wojny, dopisując filmowi nowe, zaskakujące znaczenia. Bo choć nie mówi o niej wprost, wizjonerski PAMFIR stał się metaforą obecnej sytuacji.
Polska, Francja, Luksemburg, Chile, Ukraina, 2022, dramat, 103', od 15 lat
Reżyseria: Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk
Występują: Oleksandr Yatsentyuk, Yelena Khokhlatkina, Solomiya Kyrylova

Kalendarium wydarzeń

Folklor Inne Spotkanie / dyskusja

Kultura Lachowska - wykład i konsultacje społeczne

4 lipca 2023, godz. 18:00

Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu

Sztuka Spotkanie / dyskusja

DAWNY NOWY TARG W OCZACH CUDZOZIEMCÓW

6 lipca 2023, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI