Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Na zawsze Melomani

Kino Seans filmowy

30 września 2023, godz. 13:30

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

WSTĘP: 12 zł (11 zł seniorzy)
W sobotę 30 września o godzinie 13:30, w ramach cyklu FILMOTEKI DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA, zapraszamy do Kina SOKÓŁ w Nowym Sączu na film dokumentalny NA ZAWSZE MELOMANI o legendarnym polskim zespole jazzowym i ich niezwykłej historii, która rozgrywa się na tle polskiej sceny muzycznej i filmowej.
Film o legendarnym zespole jazzowym Melomani. Jego członkami byli: Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Witold Kujawski oraz Witold Dentox Sobociński, Andrzej Idon Wojciechowski, a także Antoni Studziński i Alojzy Thomys. Z zespołem w latach 1952-1955 grał Krzysztof Trzciński, wówczas jeszcze nie posługujący się pseudonimem Komeda. Historię Melomanów poznajemy dzięki materiałom archiwalnym, które przeplatają się ze wspomnieniami ikon polskiego jazzu: Idona Wojciechowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego, Wojciecha Karolaka, Michała Urbaniaka, Przemka Dyakowskiego oraz wielu innych.

W filmie nie zabraknie także twórców filmowych – reżyserów Feliksa Falka i Janusza Majewskiego, ponieważ jazz był w czasach Melomanów nierozerwalnie związany z polskim filmem. Dlatego odwiedzamy Łódzką Szkołę Filmową, bo tam studiowali i poznali się Duduś, Idon i Dentox, i tam grali pierwsze wspólne koncerty. Miejsca, do których trafiamy podążając ich śladami, to Łódź, Kraków – część Melomanów pochodziła z tego miasta, Sopot – tam odbył się I Międzynarodowy Festiwal Jazzowy, Ustronie Morskie, Warszawa. A wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA, na ul. Moniuszki. A mogła trafić gdzie indziej.
Polska 2022, 83', dokumentalny, od 12 lat
Reżyseria: Rafał Mierzejewski
Scenariusz: Igor Mertyn

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

ŚWIĘTO KINA

30 września 2023

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Muzyka Koncert Seans filmowy

ANDRÉ RIEU. MIŁOŚĆ MIESZKA POŚRÓD NAS

1 października 2023, godz. 12:15

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu