Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Moda i szyk w obrazach Sargenta

Kino Seans filmowy

16 maja 2024, godz. 18:30

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: 20 zł w przedsprzedaży, 25 zł w dniu seansu
W czwartek, 16 maja o godzinie 18:30, w ramach cyklu WYSTAWA W KINIE zapraszamy do kina SOKÓŁ w Nowym Sączu na film dokumentalny „Moda i szyk w obrazach Sargenta”.
Poznaj XIX-wieczny olśniewający świat mody, skandalu i bezpardonowej autopromocji, które uczyniły Johna Singera Sargenta jednym z najsłynniejszych portrecistów świata. Odkryj unikalny proces twórczy tego amerykańskiego malarza, który był w stanie uchwycić na płótnie ducha rozpędzonej belle époque, okresu zbytku, przepychu i zabawy, tragicznie zakończonego pierwszą wojną światową.

John Singer Sargent jest dziś uważany za najwybitniejszego portrecistę końca XIX wieku. Nie był jednak uznawany przez współczesnych mu artystów malarzy. W czasach, gdy skupiali się oni na impresjonizmie, fowizmie czy kubizmie, Sargent praktykował własną odmianę realizmu, w której błyskotliwie nawiązywał do Velázqueza, van Dycka czy Gainsborougha. Pissarro mówił o nim, że jest zręcznym rzemieślnikiem, ale nie artystą.

To, co sprawia, że jego portrety są dziś uznawane za wyjątkowe, to jego osobisty wpływ na modeli i modelki oraz ich ubiór, ale także sposób, w jaki przedstawiał ich publiczności. Film Moda i szyk w obrazach Sargenta – poprzez wywiady ze znawcami sztuki, współczesnymi ikonami mody i influencerami stylu – bada, w jaki sposób malarstwo Sargenta wpłynęło na dzisiejszą sztukę, kulturę i modę.

Film zrealizowano w legendarnych już Museum of Fine Arts w Bostonie i londyńskiej Tate Britain. Kuratorzy tych placówek pokażą widzom kinowym nie tylko ponad 50 obrazów Sargenta, ale także oszałamiające elementy odzieży i dodatki, które nosiły jego modelki i modele.
Wielka Brytania 2024, 90'
Reż. David Bickerstaff

Kalendarium wydarzeń

mężczyzna w stroju sportowym przechodzący przez rzekę z psem
Kino Seans filmowy

Mój pies Artur

16 maja 2024, godz. 14:00

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

abstrakcja promująca finisaż
Sztuka Wernisaż / finisaż

Synteza Sztuk | finisaż wystawy

17 maja 2024, godz. 18:00

Galeria SOKÓŁ w Nowym Sączu