Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Madziarskie sensacje - przegląd filmowy

Kino Prelekcja / wykład Seans filmowy

15 - 16 grudnia 2021

sala im. Zofii Rysiówny, MCK SOKÓŁ

Wstęp: Wstęp bezpłatny
Dodatkowe informacje:
Wejściówki do odebrania od 26 listopada w kasie MCK SOKÓŁ.
15 i 16 grudnia zapraszamy na przegląd filmowy pt. "Madziarskie sensacje". Wydarzenie odbędzie się w ramach VII Dni Węgierskich w Nowym Sączu.
W dniach 15 – 17 grudnia zapraszamy na organizowane już po raz siódmy Dni Węgierskie w Nowym Sączu. Wzorem poprzednich edycji cyklu, tegoroczne wydarzenie otworzy dwudniowy przegląd współczesnego kina węgierskiego, które od kilku dekad przeżywa swój najlepszy okres. Tradycyjnie, w programie znajdzie się miejsce dla węgierskiej muzyki. Trzeciego dnia czekać nas będzie wirtuozerski koncert w wykonaniu duetu instrumentalnego, w jazzowym repertuarze.

15 grudnia, godz. 19.00

"Towarzysz Drakulics"
Węgry 2019, 95’, komedia wampiryczna
reżyseria: Márk Bodzsár

Wampiry są wśród nas, ale bez obaw, węgierskie tajne służby są na ich tropie, uzbrojeni w czosnek, w chwili zagrożenia nie zawahają się go użyć. Węgry, lata 70-te, Towarzysz Fábián po powrocie do kraju z kubańskiej rewolucji, otwiera prężnie działające centrum krwiodawstwa. Jego nadzwyczajnie młody wygląd i ekscentryczny styl bycia wzbudzają podejrzenia tajniaków, którzy zaczynają śledzić poczynania tajemniczego towarzysza.

"Drakulics elvtárs" w 2020 roku zdobył 4 węgierskie nagrody filmowe, nagrodę za najlepszy scenariusz podczas Katalońskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Stiges oraz został wybrany najlepszym filmem na Festiwalu Filmowym Fantaspoa.

16 grudnia, godz. 19.00

"Skarbiec"
Węgry 2018, 75’, thriller, kryminał
reżyseria: Péter Bergendy

Klucze do skarbca Ministerstwa Spraw Wewnętrznych giną w czasie rewolucji październikowej. Kilka dni po upadku powstania policja wyciąga z więzienia włamywacza i zleca mu otwarcie sejfu, to co znajdują za jego drzwiami rozpoczyna ekscytującą, pełną nieoczekiwanych zwrotów akcji fabułę, w której nic i nikt nie jest tym czym się wydaje.

To pierwszy w historii Węgier film telewizyjny nominowany do nagrody Emmy oraz zdobywca ośmiu węgierskich nagród.
Wprowadzenie: Karol Szafraniec.
Po seansach zapraszamy na węgierski akcent kulinarny.

Kalendarium wydarzeń

Kobieta i dziewczynka siedzą przy stole
Kino Prelekcja / wykład Seans filmowy

Ballada o białej krowie

14 grudnia 2021, godz. 18:20

Kino SOKÓŁ

Mężczyzna w ujęciu profilowym
Kino Prelekcja / wykład Seans filmowy

Noc królów

15 grudnia 2021, godz. 17:00

Kino SOKÓŁ