Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Komedia Francuska 2022: Urodziny Moliera - „Świętoszek”

Kino Teatr Seans filmowy

19 maja 2022, godz. 18:00

Kino SOKÓŁ

Bilety: w przedsprzedaży: 20 zł, w dniu wydarzenia: 25 zł
W 2022 roku przypada 400. rocznica urodzin mistrza komedii, Moliera. Kino SOKÓŁ świętuje jubileusz, prezentując „Świętoszka” na dużym ekranie. Już 19 maja 2022 roku o godz. 18:00  zapraszamy na retransmisję z paryskiego teatru, Komedii Francuskiej.
Zadaniem komedii jest poprawiać ludzi, bawiąc ich równocześnie, mniemałem, iż z tytułu mego powołania nie mogłem znaleźć sobie lepszego celu, niż ścigać za pomocą uciesznych obrazów błędy epoki– pisał Molière – wybitny francuski komediopisarz.

Dążąc do chrześcijańskiej perfekcji, majętny Orgon przyjmuje pobożnego Tartuffe'a, by stał się duchowym przewodnikiem dla domowników. Nie mogąc oprzeć się pokusie, Tartuffe uwodzi żonę Orgona. Przyłapany, gdy wyznaje pożądanie pięknej Elmirze, jeszcze mocniej brnie w hipokryzję...

Sądziliście, że znacie Świętoszka? Reżyser, Ivo van Hove, znany Wam ze spektakli cyklu NT Live, odkrywa oryginalną wersję, ocenzurowaną w 1664 roku przez ówczesnego króla, dzień po premierze.  Spektakl w tej wersji był zatem wystawiany tylko raz w historii.

ZWIASTUN

Urodziny Moliera: Świętoszek / Le Tartuffe ou l’Imposteur
autor: Molière
reżyseria: Ivo Van Hove
Francja, 2021, 138′
obsada: aktorzy Komedii Francuskiej
język francuski + napisy polskie