Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Joseph Haydn - koncert oratoryjny

Muzyka Koncert

12 - 19 marca 2021

online

Wstęp: Bezpłatny dostęp
Zapraszamy do obejrzenia koncertu oratoryjnego w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej pod batutą Michała Maciaszczyka.

wykonawcy:
Orkiestra i Chór Filharmonii Krakowskiej
Michał Maciaszczyk – dyrygent
Teresa Majka-Pacanek – chórmistrz

repertuar:
Joseph Haydn:
Te Deum Hob. XXIII c:2
Symfonia G - dur Hob. I:88


Wiele genialnych umysłów tworzyło swoje najlepsze dzieła w odosobnieniu. Dobrowolna izolacja Josepha Haydna w wiejskiej posiadłości węgierskiej rodziny książęcej Esterházy była przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Stanowisko rezydenta pozwoliło mu na swobodne komponowanie, a odcięcie od świata zewnętrznego i nie uleganie obcym wpływom niejako zmusiło do bycia oryginalnym. W 1787 roku, tuż po ukończeniu symfonii „paryskich”, dla zespołu pałacowej orkiestry księcia Esterházy’ego napisał Symfonię G-dur nr 88, która należy do najbardziej znanych dzieł symfonicznych kompozytora.

Haydn spędził u Esterházych blisko trzydzieści lat, lecz pod koniec XVIII wieku był znany nie tylko na Węgrzech. Kopie jego dzieł budziły coraz większe zainteresowanie w całej Europie, dotarły także na dwór cesarski. Przed zaplanowaną na 1773 rok wizytą Marii Teresy, muzykalnej wdowy po cesarzu Franciszku, kompozytor napisał Symfonię C-dur nr 48 (obdarzoną przydomkiem Maria Theresia) i utwory sceniczne L’infedeltà delusa oraz Philomen i Baucis. Nieco później, także z myślą o Marii Teresie, stworzył uroczyste Te Deum, wykonane po raz pierwszy w 1800 roku na dworze Esterházych.

Dorota Staszkiewicz

(źródło: www.filharmonia.krakow.pl)

Premiera: 12 marca, godz. 18.00

Kalendarium wydarzeń

Mężczyzna pije z butelki, wokół niego stoi wiwatujący tłum
Kino Seans filmowy

Wieczór filmowy z Madsem Mikkelsenem

11 marca 2021, godz. 21:10

Kino SOKÓŁ

Trąbka położona na nutach
Studium Kapelmistrzowskie Edukacja Muzyka Warsztat

6. STUDIUM KAPELMISTRZOWSKIE - SESJA 16

12 - 14 marca 2021

MCK SOKÓŁ