Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Jolanta Jastrzębska-Jakiel „Światło cienia” - wernisaż wystawy

Sztuka Wernisaż

6 maja 2022, godz. 17:00 - 20:00

Galeria Sztuki SOKÓŁ

WSTĘP: wstęp wolny
Trzydziesta siódma wystawa indywidualna Jolanty Jastrzębskiej-Jakiel, której głównym środkiem twórczej wypowiedzi jest technika pasteli suchych. Dzięki nim z niezwykłą sprawnością i kobiecą wrażliwością potrafi uchwycić różnorodne spektrum światła i cienia.

W CISZY ŚWIATŁA I CIENIA...
Jolanta Jastrzębska-Jakiel

Nasz świat zaczyna się od światła, jak również na jego braku się kończy…
Wszechobecne światło sprawia, że artyści nie przechodzą obojętnie obok tego zjawiska, zmieniając swoje widzenie w obraz.
Każdy twórca szuka w życiu tej techniki, która wybrana trwa w nim, i zaczyna ją coraz mocniej czuć i poznawać.
Mijają lata zmagań z tą materią. Tworzymy zaskakująco trudną sztukę przekazywania siebie w syntetycznej oprawie naszej wyobraźni z intencją zrozumienia przez odbiorcę.
Inspiracje przynosi codzienność. Pasja tworzenia nakręca. Praca indywidualnie ukierunkowuje całymi latami do rozpoznawalności [...].

(z katalogu Światło cienia, Radom 2020)
Jolanta Jastrzębska-Jakiel – urodziła się w Radomiu. Studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Hermana uzyskała w 1985 r. Od 1992 r. należy do Związku Artystów Plastyków, jest także członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Zorganizowała 36 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brała udział w ponad 80 wystawach zbiorowych m.in. w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech i we Francji. Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Wielokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia na Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu w tym: Medal Stowarzyszenia Pastelistów Polskich (2019); wyróżnienie honorowe Złota Rama Krakowskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków (2013); wyróżnienie honorowe przyznane przez Krzysztofa Kulisia Prezesa Stowarzyszenia Pastelistów Polskich (2008); Medal Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie (2004).

Jest laureatką Nagrody firmy SIRO podczas 45. Salonu Zimowego, Ogólnopolskich Biennale Sztuki w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu (2018); Nagrody Miasta Sanoka w dziedzinie „Kultura i sztuka” (2010); wyróżnienia na X oraz XI Biennale Plastyki Krośnieńskiej w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie (2008, 2010); II Nagrody Prezydenta Miasta Radomia na VI Wystawie Okręgu Radomskiego Związku Polskich Artystów Plastyków (1996); wyróżnienia na II oraz IV Wystawie Okręgu Radomskiego Związku Polskich Artystów Plastyków (1993, 1994); I Nagrody na II Ogólnopolskiej Wystawie Pasteli w Nowym Sączu (1989).

Stypendystka Miasta Radomia w dziedzinie plastyki (1993).

Kalendarium wydarzeń

kobieta spoglądająca w górę
Kino Seans filmowy

Memoria

3 maja 2022, godz. 18:00

Kino SOKÓŁ

wyrzeźbione postacie wykonane z drewna i gipsu
Sztuka Wernisaż Wystawa

Wernisaż wystawy „NIE TYLKO TANIEC – WOJCIECH PONDEL”

6 maja 2022, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI