Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

JAK I W CO SIĘ BAWIĆ. PRZYKŁADY ZABAW

Folklor

24 - 31 stycznia 2021

online

Wstęp: Bezpłatny dostęp
napisy
Po spojrzeniu na zabawę oczami dziecka przyszedł czas by wraz z młodymi artystami z Dziecięco-Młodzieżowego Zespołu MAŁOLIPNICANIE z Lipnicy Małej oraz Dziecięcego Zespołu Regionalnego ZASADNIOKI z Zasadnego wciągnąć się w wir tradycyjnej zabawy ludowej.
W szóstym, dwuczęściowym odcinku naszego cyklu poznamy kilkanaście takich zabaw, w tym jego tytułową „Gąski, gąski do domu!”. A krótką refleksją o znaczeniu folkloru dziecięcego w zachowaniu niematerialnego dziedzictwa kulturowego podzieli się w podsumowaniu odcinka etnograf Małgorzata Kiereś. Jak podpowiadają specjaliści: podstawą budowania widowiska folklorystycznego prezentującego folklor dziecięcy winny być te elementy, które modelują obraz dziecięcego świata, a więc wyliczanki, rymowanki, gry, przyśpiewki. A poza sceną? Mamy nadzieję, że przykładowe zabawy staną się radosną inspiracją bez względu na wiek ich odbiorców.
W nagraniu użyte zostały archiwalne materiały audiowizualne, fotograficzne oraz graficzne Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu pochodzące z dotychczasowych edycji Festiwalu ŚWIĘTO DZIECI GÓR oraz Kongresu Kultury Regionów.
Koncepcja i koordynacja merytoryczna cyklu: Marek Harbaczewski
Koordynacja projektu: Małgorzata Mikulska
Realizacja nagrań: TWORZYWO-PRODUKCJA
Cykl nagrań powstał w ramach projektu „ŚWIĘTO DZIECI GÓR - wirtualnie i dostępnie”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.