Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

IX Dni Słowackie w Nowym Sączu

Kino Muzyka Koncert Prelekcja Seans filmowy

28 - 30 października 2020

MCK SOKÓŁ

Dodatkowe informacje:
W razie wprowadzenia obostrzeń strefy czerwonej wydarzenie realizowane będzie w wersji on-line.
W dniach 28 - 30 października zapraszamy na kolejną odsłonę spotkań z kulturą karpackich sąsiadów. Tym razem przyjrzymy się tematom związanym ze Słowacją. Wzorem poprzednich edycji cyklu, wydarzenie otworzy dwudniowy przegląd filmowy, połączony z refleksją nad powstawaniem filmów, a zakończy muzyczna opowieść naszych gości z Preszowa, czyli koncert zespołu Hrdza.

HRDZA – TOPOWY REPREZENTANT GATUNKU WORLD MUSIC NA SŁOWACJI

Grupa ludzi w etnicznych strojach stoi w polu zboża
30 października, godz. 19.00
Bilety: 10 zł >>

Koncert będzie również transmitowany na naszym kanale na platformie YouTube >>

Muzyka grana z radością płynącą prosto z serca. Grupa HRDZA z Preszowa działa na światowej scenie muzycznej od 1999 roku. Silne głosy, znakomici muzycy i kunsztownie zaaranżowane piosenki tworzą fantastycznie brzmiącą mieszankę starego z nowym.

HRDZA znana jest głównie z autorskich piosenek (Taká sa mi páči, Na horách býva), w których czerpie ze słowackiej tradycji muzycznej, ale także z aranżowania tradycyjnych pieśni ludowych (Mám ja orech, Štefan). W roku 2019 Hrdza obchodziła jubileusz 20-lecia obecności na scenach krajowych i zagranicznych. W ciągu tych dwóch dekad zespół wydał cztery albumy studyjne i jeden z wyborem swoich najpopularniejszych piosenek. Wziął również udział w Europejskim Konkursie Piosenki Eurowizja 2010 oraz Czesko – Słowackiej edycji show „Mam Talent” w 2016 roku.

Najnowszy album Neskrotený (Nieokiełznany) jest bardzo dobrze oceniany zarówno przez krytyków, jak i fanów. Album osiągnął czwarte miejsce w prestiżowym międzynarodowym rankingu World Music Charts Europe (WMCE) w kwietniu 2019 roku. Jest to ranking, w którym światowe jury ekspertów muzycznych złożone z redaktorów 42 stacji radiowych z 24 krajów europejskich ocenia aktualne albumy z całego świata. Od 1991 roku jest to historycznie najwyższe miejsce, jakie w tym rankingu osiągnął słowacki zespół.

Bardzo popularny jest kanał video zespołu Hrdza. W lutym tego roku adaptowana przez Hrdzę werjsa piosenki Slovensko moje, otčina moja znalazła się na ścieżce dźwiękowej filmu Sviňa. Zespół przygotowuje obecnie specjalny album na swoje dwudziestolecie.

Wykonawcy:
Slavomír Gibarti - wokal, gitara akustyczna i elektryczna
Susanna Jara - śpiew, skrzypce
Dominik Maniak - skrzypce, śpiew
Pavol Boleš - gitara basowa, wokal
Marek Szarvaš - perkusja
Matej Palidrab - akordeon

lub też

Lucia Gibarti - śpiew
Ľubo Šamo - skrzypce, śpiew
Mykhaylo Zakhariya - cymbały

KRYMINALNI SK - przegląd filmowy

Wprowadzenia do seansów: Karol Szafraniec - filmoznawca
Po seansach zapraszamy na słowacki akcent kulinarny.
Trzech mężczyzn stoi obok siebie. Mężczyzna w środku trzyma pistolet. W tle cmentarz.
29 października, godz. 19.00
CZERWONY KAPITAN
Czechy / Polska / Słowacja 2016, 115’, kryminał / polityczny
reżyseria: Michal Kollar
Bilety: 1 zł >>

Rok 1992. Po upadku komunizmu pozostało wiele nierozwiązanych spraw kryminalnych, których sprawcy nigdy nie ponieśli kary. W ręce Krauza (Maciej Stuhr) – ambitnego, młodego detektywa z Wydziału Zabójstw, wpada jedna z nich. Na miejskim cmentarzu odnalezione zostają zwłoki z licznymi śladami tortur. Świadomi niebezpieczeństwa, Krauz wraz ze swoim partnerem, postanawiają rozwiązać zagadkę. Wszystkie tropy prowadzą do "Czerwonego Kapitana" – owianego złą sławą specjalisty od "ostatecznych" przesłuchań z czasów minionej władzy. Niewielu przeżyło spotkanie z nim. Z każdą minutą śledztwa wychodzi na jaw coraz więcej faktów, a podejrzenia padają na najwyższych decydentów policji i Kościoła.
Mężczyzna z kobietą siedzą w ławce. Kobieta opiera głowę o jego ramię.
28 października, godz. 19.00
LINIA
Czechy / Słowacja / Ukraina 2017, 108’, kryminał / thriller
reżyseria: Peter Bebjak
Bilety: 1 zł >>

Jesień 2007 roku, granica słowacko-ukraińska. Po obu jej stronach mieszkańcy utrzymują się głównie z przemytu, nie tylko rozmaitych dóbr, ale i ludzi. Niebawem Słowacja ma jednak stać się częścią strefy Schengen, co wiąże się z koniecznością uszczelnienia granicy. Przełomowy moment budzi nerwowość wśród mieszkańców okolic, ale jednocześnie to także szansa na ostatnią wielką kontrabandę. Wśród próbujących zarobić w ten sposób parę groszy jest Adam, osiłek dbający o los swojej licznej rodziny: żony, matki i trzech córek. Najstarsza z nich właśnie zachodzi w ciążę, a Adam wciąga do grupy przemytników jej świeżo poślubionego męża. Razem z innymi mężczyznami z sąsiedztwa szykują się do spektakularnej akcji, która wymyka się spod kontroli.

Kalendarium wydarzeń

Trójka chłopców biegnie po torze deskorolkowym
Kino Seans filmowy

Nędznicy

27 października 2020, godz. 18:15

Kino SOKÓŁ

Edukacja Literatura Konkurs

Konkurs Sztuki Słowa Żywego i Pisanego „…od serca człowieka ku Nieskończonemu…”

29 października 2020, godz. 09:00

Małopolska