Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Edward Hopper. Amerykańska love story

Kino Sztuka Seans filmowy

9 grudnia 2022, godz. 18:30

Kino SOKÓŁ

Bilety: w przedsprzedaży - 20 zł, w dniu seansu - 25 zł
W piątek 9 grudnia o godzinie 18:30 w ramach cyklu „Wystawa w kinie” zapraszamy na film o Edwardzie Hopperze i jego żonie Jo - HOPPER. AMERYKAŃSKA LOVE STORY.
Dzieła Edwarda Hoppera to chyba najbardziej rozpoznawalna i wpływowa sztuka w USA. Jego jednym z najpopularniejszych obrazów olejnych są Nocne marki z 1942 roku, znane także pod pierwotniejszym tytułem: Nocne jastrzębie – a to dlatego, że postać mężczyzny siedzącego przy barze ma nos przypominający dziób tych ptaków. Hopper czerpał z wielkiego Degasa, z niego zaś Mark Rothko, Banksy, Alfred Hitchcock (dom na wzgórzu w Psychozie) czy David Lynch, a nawet twórcy serialu Simpsonowie – wszyscy oni inspirowali się wyjątkowym sposobem, w jaki Hopper uwieczniał amerykańskie życie.

Kim był ten walczący o sławę młody nowojorski ilustrator? Jaki wpływ na jego późniejszą twórczość miała jego żona Josephine Nivison, która zrezygnowała z obiecującej kariery artystycznej, by zostać jego menedżerką?

Film Phila Grabsky’ego potwierdza tylko, że Hopper to wyjątkowy artysta, którego twórczość jest dostępna zarówno dla przypadkowego, jak i krytycznego obserwatora. Powstał przy okazji przygotowywanej przez Whitney Museum of American Art w Nowym Jorku wystawy Nowy Jork Edwarda Hoppera (19.10.2022–05.03.2023).

ZWIASTUN

produkcja: Wielka Brytania 2022
reż. Phil Grabsky
czas: 95’

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Koncert

Muzyczne Podróże po Europie: Witaj, Ukraino!

8 grudnia 2022, godz. 18:00

sala im. Lucjana Lipińskiego MCK SOKÓŁ

Folklor Przegląd

LACHOSKIE GODONIE 2022

10 grudnia 2022

Niskowa