Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Drabina, czyli scenariusz na Parę

Teatr Spektakl / widowisko

13 lutego 2023, godz. 18:00 - 19:30

sala im. R. Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 15 zł
Dodatkowe informacje:
Bilety do nabycia od 27 stycznia w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) czynnej: pn.-pt. 8:00-20:00, sob.-ndz. 12:00-20:00 oraz on-line.

Bilety w cenie 1 zł dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych (na podstawie legitymacji).
13 lutego 2023 roku, czyli w przeddzień Święta Zakochanych, o godz. 18.00 Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza do sali im. R. Sichrawy na spektakl pod intrygującym tytułem „Drabina, czyli scenariusz na Parę”, zrealizowany przez nowosądecki TEATR 13/b.
Drabina, czyli scenariusz na Parę” to komedia inspirowana twórczością teatralną Bogusława Schaeffera, której autorem  i jednocześnie reżyserem jest Jacek Mazanec, a na scenie zagrają: Patrycja Oleksyk i Marcin Sarota.

O spektaklu

Jesteśmy w teatrze, świecie znanym i podziwianym, ale w tej komedii nic nie dzieje się w zgodzie z utartymi przekonaniami. Co chwilę występują jakieś komplikacje, nieporozumienia, utarczki słowne i absurdalne sytuacje. Tyrady filozoficzne zderzają się z nieporadnością działania, językowe „wywrotki” towarzyszą wieloznaczności skojarzeń. W tym spektaklu nic nie jest normalne, chociaż pozornie wszystko wygląda tak, jak wyglądać powinno. Jest Reżyser, jest Aktorka i można odnieść wrażenie, że w tym spektaklu najważniejsze są właśnie te sceniczne postaci ale… to właśnie trzeba zobaczyć!!

Ta propozycja teatralna to „spotkanie ze współczesnym, oszczędnym w środki scenicznego wyrazu, teatrem słowa, gestu, pełnym odnośników do innych dzieł literackich, konkretnych epok, filozofii i nurtów w sztuce, nastawionym na inteligentnego odbiorcę, który podejmie się współpracy z aktorami i pozwoli nieść się fali skojarzeń, czerpiąc radość z odkrywania podwójnych znaczeń i zakamuflowanych treści. Jednocześnie to czysta zabawa i żonglerka słowna, ocierająca się często o granice absurdalnego, a nawet pospolitego humoru. Podczas spektaklu padają ważne treści np. jak zrobić teatr? czy lepszy jest teatr czy happening, a może „dziadostwo”?, co ważniejsze – słowo czy treść? Te dylematy szybko przechodzą w komiczne problemy: jak zagrać brodę filozofa na wietrze? - czy można wystawiać horoskopy, a może lepiej… kalesony?” [Alina Lelito]

Spektakl jest komedią, ale bardziej słowną, intelektualną niż sytuacyjną chociaż i takich zabawnych elementów jest wiele. Jego twórcy nie chcieli wywoływać „pustego śmiechu” i epatować widza „tanimi zagrywkami aktorskimi”. Jeżeli takie się pojawiają to tylko na potrzeby absurdu, kontrastu między wzniosłymi treściami a ich realizacją. Tytułowa „drabina” (oprócz jednego z krzeseł) jest nośnikiem władzy, dominacji - jest symbolem rywalizacji w teatrze, a może nie tylko tam. Jest też pretekstem do wielu dowolnych skojarzeń, ale to już indywidualne zadanie dla każdego widza.

O teatrze

TEATR 13/b to, jak na razie, teatr nieinstytucjonalny. Działa poza oficjalnymi strukturami i instytucjami kultury, chociaż czasami z nimi współpracuje. Jego twórcy, żeby nie wikłać się  w terminologiczne rozważania, opisują go jako „teatr poszukujący”. Spektakle tego teatru to nade wszystko tworzenie relacji między aktorami a widzami − stąd rezygnacja ze scenografii, kostiumu i bardzo oszczędne operowanie innymi elementami (nawiązanie do „teatru ubogiego”). To aktor jest głównym sprawcą, twórcą i jego działania oraz umiejętności wyznaczają jakość teatralnego spotkania. W warstwie treściowej działania Teatru to próba odkrywania rzeczywistości przez absurd, kontrast, zdarzenia komediowe po to, żeby z większą ostrością wskazać na to co ważne i istotne w społecznej rzeczywistości. Dominują teksty wytworzone w przestrzeni teatru (Jacek Mazanec), ale i w tekstach klasycznych widoczne jest poszukiwanie innego, odbiegającego od tradycji, spojrzenia. Warto zaznaczyć, że w dorobku Teatru są „spektakle czytane”, które były (są?) oryginalnymi próbami ustalenia relacji między aktorem a tekstem.

SPEKTAKL DLA WIDZÓW OD LAT 16.
Czas trwania spektaklu – ok. 1 godz. 20 min. (bez przerwy)

Kalendarium wydarzeń

Sztuka Wernisaż / finisaż Wystawa

Maciej Linttner „To, co się zdarzyło, zdarza się dalej” - wernisaż

10 lutego 2023, godz. 18:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

Kino Seans filmowy

W GORSECIE

14 lutego 2023, godz. 18:45

Kino SOKÓŁ