Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Biała odwaga

Kino Seans filmowy

4 kwietnia 2024, godz. 17:50

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: 10 zł
W ramach 177. REKOLEKCJI FILMOWYCH zapraszamy do Kina SOKÓŁ w Nowym Sączu na film pt. BIAŁA ODWAGA. Projekcji towarzyszyć będzie spotkanie z dr. Jakubem Bulzakiem - historykiem i Piotrem Gąsienicą - Zastępcą Dyrektora MCK SOKÓŁ. Wydarzenie odbędzie się w czwartek 4 kwietnia, o godzinie 17:50.
Miłość, zdrada i poświęcenie w historii dwóch podhalańskich rodów wystawionych na najtrudniejszą próbę podczas niemieckiej okupacji. W niezwykłych kreacjach aktorskich zobaczymy m. in. Filipa Pławiaka, Sandrę Drzymalską, Jakuba Gierszała, Juliana Świeżewskiego, a także Adama Woronowicza i Wiktorię Gorodecką. Reżyserem i autorem zdjęć jest dwukrotnie nominowany do Paszportów Polityki i nagradzany podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Marcin Koszałka.

Koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów. Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.
Polska 2024, 116', dramat wojenny, od 15 lat
Reżyseria: Marcin Koszałka
Scenariusz: Łukasz M. Maciejewski, Marcin Koszałka

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy Spotkanie / dyskusja

Spotkanie dla nauczycieli | kinowa oferta edukacyjna 2024

4 kwietnia 2024, godz. 13:30

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Sztuka Spotkanie / dyskusja Wernisaż / finisaż

WOBEC POZIOMU | wernisaż wystawy

5 kwietnia 2024, godz. 18:00 - 21:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu