Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

BERLIN ALEXANDERPLATZ

Kino Prelekcja Seans filmowy

20 lipca 2021, godz. 17:30

Kino SOKÓŁ

Bilety: 12 i 14 zł (członkowie klubu 7 zł)
Dodatkowe informacje:
Wstęp: Karol Szafraniec
„Berlin Alexanderplatz” to współczesna ekranizacja powieści Alfreda Döblina. Bohaterem tej klasycznej pozycji literatury niemieckiej jest Frank Biberkopf, robotnik, który po odbyciu kary więzienia za zabójstwo zostaje zwolniony i pragnie zacząć nowe życie. Książka jest też opowieścią o Berlinie lat dwudziestych oraz jego mieszkańcach, przede wszystkim tych należących do najniższych warstw społecznych i świata przestępczego.
Burhan Qurbani w swoim filmie również skupia się na ludziach wykluczonych z wielkomiejskiej społeczności, funkcjonujących w jej podskórnym, często niewidocznym obiegu, poza prawem lub na jego granicy. Filmowy Franz Biberkopf nazywa się Francis B, jest afrykańskim uchodźcą i podobnie jak jego książkowy pierwowzór, ma na sumieniu śmierć bliskiej osoby. We współczesnym berlińskim tyglu, różnokolorowym i różnojęzycznym próbuje zbudować nowe, uczciwe życie. Jednak okoliczności społeczno-polityczne oraz ekonomiczne uwarunkowania pozbawiają młodego mężczyznę szans na realizację tych planów. W sytuacji bez wyjścia pojawia się człowiek, uosobienie zła i przemocy, który obiecuje rozwiązać wszystkie problemy Francisa. Cena jaką za to zapłaci będzie ogromna.

Film Qurbaniego balansuje pomiędzy kadrami przemocy i fiesty, pomiędzy scenami z nocnych klubów i domów publicznych, napadów i narkotykowych dilów. Berlińska metropolia, podobnie jak przed stu laty w powieści Döblina, jest równoprawnym bohaterem tej opowieści, a zdjęcia zanurzone w neonowym, nocnych świetle, odkrywają świat niedostrzegalny na co dzień.

Nagrody i wyróżnienia: Niemiecka Nagroda Filmowa 2020; najlepszy film - srebrna, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsze zdjęcia, najlepsza scenografia i najlepsza muzyka - złota.

Kalendarium wydarzeń

Dzieci w strojach regionalnych tańczące na scenie
Folklor Festiwal Koncert

Dni festiwalowe

19 - 23 lipca 2021

otoczenie Amfiteatru w Nowym Sączu (ul. Ogrodowa 19)

Malarka przy pracy nad obrazem. Pracę wykonuje na świeżym powietrzu, stoi przy sztaludze. Na zdjęciu ujęte są tylko ręce artystki. W lewej trzyma trzy pędzle, w prawej szpachelkę, która służy jej do mieszania farb wyciśniętych na paletę malarską.
Edukacja Sztuka Warsztat

Plener malarski dla młodzieży

21 - 23 lipca 2021

Galeria BWA SOKÓŁ

cykl: LATO ART