Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Ballada o polskich Cyganach

Teatr Spektakl / widowisko

9 grudnia 2023, godz. 16:00

sala im. Piotra Kosińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 5 zł
Dodatkowe informacje:
Bilety do nabycia od 17 listopada w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-21:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-21:00 oraz online.
Na zakończenie III Dni Kultury Romskiej w Nowym Sączu, 9 grudnia o godzinie 16:00 zapraszamy na interaktywny spektakl familijny „Ballada o Polskich Cyganach” w wykonaniu Teatru FALKOSHOW.
Po spektaklu zapraszamy na cygański akcent kulinarny.
W balladzie cygańskiej poznajemy Walerię – cygańską dziewczynkę, która z rodzicami wędruje taborowym wozem przez Polskę. Oczami dziewczynki oglądamy wypełniony opowieściami, kolorami, dźwiękami, tańcem, muzyką, przyrodą oraz pracą romski świat. W co się bawiły romskie dzieci? Czym skończy się zachwyt pociągiem? Czym zajmowali się Romowie? Co się wydarzy w dorosłym życiu Walerii?

„Ballada o polskich Cyganach” to spektakl teatru ruchomych zmechanizowanych kolorowych obrazów inspirowany elementami biografii przodków aktora. Przedstawienie w przystępny sposób dotyka wielokulturowości. To spektakl o poznawaniu swojej tożsamości i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie, a także o kształtowaniu odpowiedzialności za siebie i innych. Zachęca do rozmowy z dziećmi na temat pochodzenia, tolerancji i szacunku.

Teatr Falkoshow powstał w 2009 roku z inicjatywy Krzysztofa Falkowskiego – aktora i reżysera. Łączy w sobie najlepsze cechy teatru wędrownego, który wychodzi naprzeciw odbiorcy oraz instytucjonalnego, który dba o wysoką jakość artystyczną spektakli. Odwołanie do dobrze znanej kultury współczesnej ułatwia wprowadzenie w świat wartości, obyczajów, legend, ale także inspiruje do zainteresowania się teatrem i sztuką oraz twórczego myślenia. W Teatrze Falkoshow swoje miejsce znalazły unikatowe, rzadko spotykane formy teatru plastycznego: przedstawienia marionetkowe, teatr stolikowy, pacynkowy czy teatr przedmiotu. Wszystkie elementy tych dynamicznych spektakli: interesująca muzyka, zaskakująca scenografia, interakcyjny i pouczający scenariusz oraz przemyślany ruch sceniczny współgrają ze sobą tworząc widowiska niezapomniane zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych!

Kalendarium wydarzeń

Folklor Przegląd

Lachoskie Godonie 2023

9 grudnia 2023, godz. 10:00

Niskowa

Kino Przegląd Seans filmowy

Niebo nad Berlinem

9 grudnia 2023, godz. 20:15

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu