Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Amerykański Przyjaciel

Kino Przegląd Seans filmowy

8 grudnia 2023, godz. 20:15

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Wstęp: 10 zł
8 grudnia 2023 zapraszamy do Kina SOKÓŁ, gdzie wyświetlony zostanie następny film w ramach przeglądu WIM WENDERS – MISTRZ KINA DROGI. Tym razem miłośnicy kina będą mogli obejrzeć film „Amerykański przyjaciel”.
AMERYKAŃSKI PRZYJACIEL prezentowany był w konkursie głównym w Cannes, zdobył Nagrodę Niemieckich Krytyków i Złotą Niemiecką Nagrodę Filmową w 1977 roku i jest dziś uważany za dzieło wybitne. Inspiracją dla filmu była powieść „Gra Ripleya” Patricii Highsmith.

Jonathan Zimmermann (Bruno Ganz) wierzy, że wkrótce umrze na białaczkę. Pozbawiony skrupułów Amerykanin Tom Ripley (Dennis Hopper) dowiaduje się o tym i wykorzystuje chorobę Zimmermanna do własnych celów. Przedstawia Jonathana oszustowi Minotowi, który proponuje śmiertelnie choremu mężczyźnie, by został zawodowym seryjnym mordercą. W zamian ma otrzymać rozsądne wynagrodzenie, które zapewni jego żonie i dzieciom finansową przyszłość. Co ma do stracenia, skoro i tak umrze? Między dwoma skrajnie różnymi mężczyznami rodzi się przyjaźń, a Ripley ostatecznie  interweniuje, gdy Zimmermann nie jest już zdolny do popełnienia kolejnego morderstwa.

Zwiastun

1977, 128', dramat, kryminał, thriller, napisy, od 15 lat

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Koncert

Koncert zespołu „Czarnina”

8 grudnia 2023, godz. 18:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Folklor Przegląd

Lachoskie Godonie 2023

9 grudnia 2023, godz. 10:00

Niskowa