Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

49. Góralski Karnawał

Folklor Muzyka Taniec Konkurs

11 - 14 lutego 2021

online

Razem z Bukowiańskim Centrum Kultury w Bukowinie Tatrzańskiej serdecznie zapraszamy do udziału w 49. Góralskim Karnawale, który w tym roku odbędzie się wyjątkowo w formule online w dniach 11-14 lutego 2021 r.
Góralski Karnawał w pełni oddaje atmosferę zarówno kolędowania, jak i ludowej zabawy karnawałowej. Król Herod i jego świta: Żyd, Chłop, Baca, Diaboł, Śmierztecka, Turoń; ludowa medycyna połączona z magią, słowem, to wszystko, czym zabawiają widzów kolędnicy, zmierza do jednego celu – złożenia życzeń świątecznych „na scyńście, na zdrowie, na to Boze Narodzynie”, zakończonych gromkim śpiewem „za kolynde dziynkujymy”. 

Obok konkursu grup kolędniczych w ramach Góralskiego Karnawału odbywa się, trwający do późnych godzin nocnych, konkurs tańca zbójnickiego i przegląd par tanecznych. Jak najkrócej określić taniec zbójnicki? Żywioł, ogień i góralska fantazja! W przeglądzie par tanecznych obok tańców drobnyk, krzesanyk, ozwodnyk jest również polka z kropką, polka obyrtka, polka po kole, śtajerki i wiele, wiele innych. Żywiołowość młodych, swoboda, dostojeństwo i finezja starszych tancerzy, kolorowe stroje, temperament muzykantów, donośny, radosny śpiew. To trzeba zobaczyć!

Transmisja online będzie dostępna na stronie: goralskikarnawal.pl.
O zbliżającym się wielkimi krokami 49. Karnawale Góralskim opowiada dyrektor Bukowiańskiego Domu Kultury Dom Ludowy - Bartłomiej Koszarek.