Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

12. Narodowe Czytanie: „Nad Niemnem”

Literatura Wieczór literacki / poetycki

8 września 2023, godz. 17:00

Dziedziniec MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu

WSTĘP: Wstęp wolny
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu zaprasza na 12. edycję Narodowego Czytania pod Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. W tym roku będzie ono miało miejsce na dziedzińcu nowosądeckiego SOKOŁA, wyjątkowo dzień wcześniej przed oficjalną datą, czyli w piątek 8 września o godzinie 17:00.
„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej jest jednym z dzieł, które tworzą kanon polskiej literatury. Książka napisana barwnym językiem, niezwykle sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów i przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale też przywołuje historię Rzeczypospolitej. Poprzez tematykę Powstania Styczniowego doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków.

W wybranych do czytania fragmentach powieści Elizy Orzeszkowej spotkamy się z rodzinami Bohatyrowiczów i Korczyńskich oraz wieloma innymi postaciami. Wysłuchamy ich rozmów o Polsce i o codziennych rzeczach, ale też odkryjemy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy.
Każdy, kto podczas tego wydarzenia pojawi się z własnym egzemplarzem książki „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, będzie mógł otrzymać pamiątkowy stempel pieczęci Narodowego Czytania 2023.

Uwaga! W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych wydarzenie odbędzie się w sali wystawienniczej na I piętrze Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ.

Kalendarium wydarzeń

Inne Seans filmowy Wystawa

Skrzydlaty Nowy Sącz

8 - 10 września 2023

Nowy Sącz

Kino Seans filmowy

Mavka i strażnicy lasu

9 września 2023, godz. 11:00

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu