Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

11. NARODOWE CZYTANIE –  „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

Literatura

3 września 2022, godz. 11:00

online

Zapraszamy w sobotnie przedpołudnie 3 września br. o godz. 11.00 do wysłuchania i obejrzenia przygotowanego przez MCK SOKÓŁ nagrania z odczytania wybranych „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, którym włączamy się do tegorocznej akcji 11. Narodowego Czytania pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.
Nagranie dostępne będzie na stronie MCK SOKÓŁ (poniżej) oraz na platformie YouTube MCK SOKÓŁ.

Współczesne znaczenie "Ballad i romansów" dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego, ogłoszony z okazji dwóchsetlecia wydania zbioru. Ukazał się on w czerwcu 1822 roku w Wilnie, jako główna część pierwszego tomu "Poezyj" Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.

To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.

Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej. Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne!

Odczytania ballad w ramach 11. akcji Narodowego Czytania podjęli się dyrekcja i pracownicy MCK SOKÓŁ oraz aktorzy sądeckich i limanowskich teatrów.

Oglądaj online – premiera: 3 września, godz. 11:00

70 książek na 70-lecie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Nowym Sączu

Również Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu zaprasza do udziału w tegorocznej edycji Narodowego Czytania oraz w akcji „70 książek na 70-lecie” Biblioteki.

Pierwszych 70 osób, które 3 września br. w godzinach od 9:00 do 14:00 zapisze się lub wypożyczy książkę, otrzyma od Biblioteki piękne wydanie „Ballad i romansów”.

Kalendarium wydarzeń

Sztuka Wernisaż / finisaż

„Malując ustami i nogami...” – wernisaż

2 września 2022, godz. 16:00

Galeria Sztuki SOKÓŁ

Teatr Spektakl / widowisko

POWTÓRKA Z „POPRAWKI” NA SCENIE SOKÓŁ

5 września 2022, godz. 18:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ