Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

37. BAJDUREK | finał

15 czerwca 2022 - 226 zdjęć
Za nami wielki finał 37. edycji Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK, czyli święta najmłodszych aktorów województwa małopolskiego, za sprawą których w dniach 13-15 czerwca 2022 r. nowosądecki SOKÓŁ wypełniła spontaniczna zabawa teatralna przeplatana pełną wzruszeń dojrzałością i zaangażowaniem młodych wykonawców.
W poniedziałkowy poranek (13 czerwca) uroczystej inauguracji wydarzenia dokonali poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej - Patryk Wicher oraz zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu - Piotr Gąsienica. Symboliczne otwarcie bajdurkowego parasola rozpoczęło prezentację 18 finałowych spektakli, wyłonionych w drodze kwalifikacji online. Po dwóch latach pandemicznych ograniczeń tegoroczny finał na żywo mogła w końcu oglądać publiczność, która nie zawiodła młodych artystów i wypełniła po brzegi salę im. L. Lipińskiego MCK SOKÓŁ. Żywiołowe reakcje na dokonania rówieśników, jak również aktywny udział w konkursach i zabawach prowadzonych przez Ciocię Basię i Wujka Alka, czyli Barbarę i Aleksandra Porzucków sprawiły, że po raz kolejny w swojej trzydziestosiedmioletniej historii BAJDUREK udowodnił jak wielką siłę ma magia teatralnej przestrzeni!

Za sprawą doskonale przygotowanych przez swoich instruktorów młodych finalistów, mieliśmy okazję przenieść się zarówno do dobrze znanych nam światów z dziecięcych bajek i baśni, jak również odkrywać zupełnie nowe obszary teatralnej twórczości - dzięki autorskim pomysłom scenariuszowym i inscenizacyjnym.

Wszystkim prezentacjom scenicznym przyglądała się uważnie Komisja Artystyczna, która omawiała z instruktorami zaprezentowane spektakle, jak również przyznała swoje nagrody i wyróżnienia. Decyzją jury 37. Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK: Janusza Michalika - przewodniczącego (aktora, reżysera, specjalisty ds. animacji kultury i teatru), Małgorzaty Sowy (aktorki i instruktorki teatralnej) oraz Dagmary Żabskiej (aktorski, reżyserki, teatrolożki, pedagożki teatru) - Grand Prix otrzymała grupa BAJDURKI z Domu Kultury w Kętach za stworzenie w wyreżyserowanym przez Marię Karaim spektaklu pt. „Kot w butach i Czarnoksiężnik” teatru, w którym wszystkie role są ważne a sceniczny świat uwodzi dowcipem i dziecięcą wrażliwością. Natomiast nagrodę specjalną jury przyznało Dziecięcej Grupie Teatralnej BYĆ MOŻE z Gorlickiego Centrum Kultury w Gorlicach - za wyobraźnię plastyczną, urzekającą historię i cudowne role aktorskie w spektaklu „Kamienica” w reżyserii Tomasza Tajaka.

Zachwyciliśmy się artystyczną urodą i wysoką jakością przedstawień, co niewątpliwie jest wynikiem talentu młodych artystów, a także mądrą i wytrwałą pracą ich opiekunów i instruktorów, w procesie tworzenia przyszłego efektu scenicznego widowisk. Jesteśmy pewni, że po okresie „hibernacji”, spowodowanej pandemią, nabierają oni - aktorzy i twórcy spektakli - wiatru w żagle i twórczej energii, i możemy się na przyszłość - choćby podczas następnej, 38. edycji BAJDURKA - spodziewać kolejnych „perełek” scenicznych.


 W nagrodzonym spektaklu grupy BYĆ MOŻE z Gorlic tytułowa bohaterka Ryfka mówi: „Dbajmy o nasze miejsca, te małe i te większe, bo miejsca to ludzie, a ludzie to część naszej historii”. I tego życzymy wszystkim naszym młodym artystom oraz ich instruktorom - by wykreowana przez nich wyjątkowa bajdurkowa atmosfera na zawsze stała się częścią ich pięknej historii!

A wszystkich, którzy nie mieli okazji zobaczyć finałowych spektakli lub chcieliby przeżyć to jeszcze raz, już dziś zapraszamy na powakacyjny plebiscyt OGLĄDAJ i GŁOSUJ, gdzie finaliści powalczą o dodatkową nagrodę - NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI!PATRONAT HONOROWY

Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego


DOFINANSOWANIE

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Nazwa funduszu: Fundusz Promocji Kultury
Nazwa programu: Edukacja kulturalna
Nazwa zadania: 37. Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK
Wartość dofinansowania: 54 000 zł, całkowita wartość zadania: 101 250 zł

Festiwal Teatrów Dzieci i Młodzieży BAJDUREK organizowany jest nieprzerwanie od 1986 roku. Celem wydarzenia jest promocja aktywności artystycznej najmłodszego pokolenia Małopolan poprzez umożliwienie prezentacji działającym w województwie zespołom oraz ich twórcze animowanie dzięki dodatkowym całorocznym działaniom animacyjno-warsztatowym.
Flaga i godło Polski       logotyp ministerstwa