Dostępność Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ w Nowym Sączu

Budynek Galerii powstał w latach 2008-2010. Jest usytuowany w bezpośrednim sąsiedztwie MCK SOKÓŁ, stanowiąc nowoczesne skrzydło głównej siedziby. Jest w pełni przystosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ
oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, ul. Długosza 3

MENEDŻER/KOORDYNATOR DOSTĘPNOŚCI MCK SOKÓŁ

Agata Łopalewska
tel. 18 534 06 62, e-mail: a.lopalewska@mcksokol.pl

Kontakt dla osób z dysfunkcją słuchu poprzez SMS - nr tel. 600 439 299

DOJAZD DO GALERII BWA SOKÓŁ

Jesteśmy w centrum miasta. Parking i wejście do budynku znajdują się od ul. Kościuszki. W przypadku braku własnego środka transportu można w dogodny sposób dojechać komunikacją miejską (przystanki: Długosza-Planty, Konarskiego i Kościuszki).
 

OTOCZENIE INSTYTUCJI

Dysponujemy parkingiem bez barier architektonicznych z oznakowanym miejscem parkingowym dla osób z niepełnosprawnościami. Wejście do budynku znajduje się na poziomie parkingu.
 

PRZESTRZEŃ W INSTYTUCJI

Recepcja i oznakowana toaleta dla osób z niepełnosprawnościami, którą użytkownik zamyka samodzielnie od wewnątrz, znajdują się na poziomie wejścia do budynku. Każda kondygnacja budynku dostępna jest poprzez windę osobową, której każdy poziom jest zapowiadany przez lektora, a przyciski sterujące pracą windy posiadają napisy wypukłe oraz alfabetem Braille’a.

POLITYKA CENOWA

Bilet normalny - 5 zł
Bilet ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci i renciści) - 3 zł
Bilet grupowy (od 10 os.) - 2 zł/os.
Bilet rodzinny (1-2 rodziców+dzieci) - 1 zł/os.
Bilet promocyjny - 1 zł/os. w każdą środę
Warsztaty - 5 zł

OFERTA DLA OSÓB Z DYSFUNKCJĄ WZROKU / SŁUCHU / RUCHU

Koordynator dostępności: 
Sylwia Kielusiak - specjalista ds. edukacji, znajomość PJM poziom podstawowy A1
tel. 18 448 26 64, e-mail: s.kielusiak@mcksokol.pl 

 • bieżące wystawy wraz z replikami eksponatów,
 • strona internetowa – nowa strona internetowa spełnia wszystkie wymogi dostępności dla osób z dysfunkcjami wzroku,
 • psy asystujące są mile widziane - zgodnie z nową ustawą o rehabilitacji i zatrudnianiu niepełnosprawnych,
 • formy edukacyjne przygotowane do aktualnej wystawy,
 • warsztaty tematyczne organizowane na podstawie rezerwacji i zgłoszeń,
 • od listopada 2017 roku, wraz z wystawą ANTONISZ. INTERPRETACJE został w Galerii zamontowany system beaconów oraz uruchomiona specjalna aplikacja, umożliwiająca zwiedzanie wybranych wystaw osobom z dysfunkcją wzroku, połączona ze stroną internetową.

SYSTEM BEACON

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ przygotowała aplikację mobilną, która ułatwia zwiedzającym zaplanowanie wizyty w Galerii oraz spełnia funkcję przewodnika po ekspozycji.

W aplikacji można znaleźć wszystkie prace prezentowane na ekspozycji. Użytkownik uzyskuje dostęp do multimedialnych informacji o wystawie, prezentowanym dziele oraz jego twórcy. Aplikacja umożliwia również określenie lokalizacji danego eksponatu.

Nawigacja odbywa się za pomocą urządzeń Beacon, dzięki którym użytkownik, zbliżając się do danej pracy, otrzymuje powiadomienie z dodatkowymi informacjami na jej temat.

Za pomocą aplikacji można także dowiedzieć się więcej o poprzednich wystawach i wydarzeniach, sprawdzić ceny biletów, godziny otwarcia oraz uzyskać inne przydatne informacje o Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ.

W celu  pełnego  wykorzystania  możliwości, jakie stwarza  aplikacja we współpracy z beaconami, należy posiadać smartphone z systemem Android w wersji przynajmniej 4.4 lub iOS 7.1.2.

Odbieranie sygnałów  przesyłanych przez beacony znajdujące się na ekspozycjach w Galerii Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ jest możliwe  po  zainstalowaniu  aplikacji  Artem, uruchomieniu  jej, a także włączeniu Bluetooth oraz Wi-Fi.

Instrukcja instalacji:
 1. Uruchom aplikację Google Play.
 2. W sklepie Google Play znajdź aplikację: com.quantanavi.artem lub użyj kodu QR dostępnego w recepcji Galerii BWA SOKÓŁ.
 3. Uruchom Bluetooth na swoim urządzeniu.
 4. Otwórz aplikację.
Instrukcja obsługi:
 1. Aby uruchomić nawigację - zezwól aplikacji na używanie lokalizacji.
 2. Kliknij na obrazek aktualnej wystawy. Kliknij ikonę w prawym górnym rogu (czarna strzałka na żółtym polu), aby rozpocząć zwiedzanie.
 3. Gdy aplikacja wykryje nową lokalizację w prawym dolnym rogu ukazuje się przycisk, który pozwala odczytać dodatkowe informacje na temat pobliskiego obiektu.
 4. Aby uruchomić opcję odczytu naciśnij przycisk play w prawym górnym rogu.
 5.  

Zwiedzanie wystawy
Istnieje możliwość organizacji indywidualnego lub grupowego zwiedzania aktualnie prezentowanej wystawy. Pracownicy Galerii dostosują scenariusz wizyty do potrzeb zwiedzających. 

Warsztaty edukacyjne prowadzone są przez cały rok szkolny dla każdego, dostosowane do indywidualnych potrzeb i poziomu rozwoju czy dysfunkcji uczestników. Koordynator przyjmujący rezerwacje zawsze omawia z opiekunami formę zajęć i dostosowuje je do wybranej grupy.
 
Proponowane tematy zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży:

CIĘCIE_GIĘCIE (niepełnosprawność wzrokowa, słuchowa – wymagany tłumacz PJM/osoba z dobrą znajomością PJM)

Warsztaty o dizajnie, podczas których uczestnicy mają okazję zrobić coś z niczego, zabawić się w projektantów i stworzyć niebanalne przedmioty codziennego użytku. Podczas każdego spotkania prowadzący opowiada o wybranym, światowej sławy projekcie, począwszy od tych klasycznych, po te najbardziej "zwariowane".

Liczba uczestników: 25 osób; czas trwania: 2 godziny; cena: 5,00 zł.

CZTERY KĄTY_SZTUKA PIĄTY (niepełnosprawność ruchowa, słuchowa – wymagany tłumacz PJM/osoba z dobrą znajomością PJM)

Celem warsztatów jest zainteresowanie instytucją kultury, jaką jest Galeria w kontekście sztuki współczesnej, jej nowoczesną architekturą oraz przestrzenią wystawienniczą. Uczestnicy zwiedzają wystawę aktualnie prezentowaną w Galerii, a następnie w grupach projektują swoją własną galerię, zadecydują, co w niej będzie pokazane, jaka będzie jej nazwa i w jakim miejscu w Nowym Sączu mogłaby być wybudowana. Wchodzą w role artysty i architekta. Przygotują makietę galerii i własne modele dzieł sztuki, które następnie umieszczą w zaprojektowanej przez siebie przestrzeni.

Liczba uczestników: 25 osób; czas trwania: 2 godziny; cena: 5,00 zł.
 
PO NITCE_ZA SZTUKĄ (niepełnosprawność ruchowa, wzrokowa, intelektualna, słuchowa – wymagany tłumacz PJM/osoba z dobrą znajomością PJM)

Warsztaty mające na celu rozwój ogólnoplastyczny z naciskiem na naukę różnych technik plastycznych i ich praktyczne wykorzystanie, m.in.: malowanie zarówno pędzlem, jak i palcami, stopami, rysowanie, lepienie z masy plastycznej, plasteliny, rzeźbienie, wycinanki, układanki, tworzenie kolaży, „wydrapywanki” oraz wiele innych.

Zajęcia plastyczne są jednym ze sposobów wspomagającym wszechstronny rozwój dziecka. Dają radość tworzenia, dotykania, manipulowania, oglądania i dalej idąc doświadczania świata zewnętrznego. W przypadku dzieci upośledzonych umysłowo, celem takich zajęć nie jest zrobienie pięknego, wspaniałego dzieła, lecz przekonanie dziecka, że jest sprawczy, że potrafi „coś” stworzyć.

Liczba uczestników: 25 osób; czas trwania: 2 godziny; cena: 5,00 zł.
 
SZTUKA FORMY (niepełnosprawność wzrokowa, słuchowa – wymagany tłumacz PJM/osoba z dobrą znajomością PJM)

Uczestnicy warsztatów poznają różne materiały i techniki rzeźbiarskie oraz proces powstania rzeźby od pomysłu do realizacji. Celem warsztatów jest nauka obserwacji i uwrażliwienie na formę. Efektem zajęć będą samodzielnie stworzone rzeźby z różnych materiałów.

Liczba uczestników: 25 osób; czas trwania: 2 godziny; cena: 5,00 zł.

POSTĘPOWANIE W PRZYPADKU EWAKUACJI

W razie uruchomienia alarmu pożarowego i ewakuacji - winda zjeżdża lub wyjeżdża tylko na parter i z tego poziomu należy opuścić budynek na zewnątrz, kierując się do drzwi oznakowanych do ewakuacji. Personel instytucji pomoże osobom z niepełnosprawnościami bezpiecznie opuścić budynek.