STANISŁAW SACHA STAWIARSKI - wernisaż wystawy malarstwa | odwołane

Sztuka Wernisaż

26 marca 2020, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI

Wernisaż wystawy malarstwa STANISŁAWA SACHY STAWIARSKIEGO, organizowanej we współpracy z Galerią BWA „U JAKSY” w Miechowie oraz Gminą Miasto Nowy Targ.
Szereg lat Stawiarski spędził w Paryżu, a później przeniósł się w okolice Saint Tropez. Nie utracił jednak nigdy kontaktu z krajem, chociaż obecnie jest już artystą, w sztuce którego dominuje wszystko to, co jest w twórczości uniwersalne, a co nie ma sensu klasyfikować wedle miejsca urodzenia, studiów, czy też miejsca zamieszkania – napisał we wstępie do katalogu krytyk sztuki Stanisław Rodziński.

Stanisław Sacha Stawiarski

Artysta malarz Stanisław Sacha Stawiarski urodził się w Śladowie w powiecie miechowskim, gdzie spędził dzieciństwo. Swoją rodzinną wieś zapamiętał jako mgliste wspomnienie z odległej przeszłości. Minęło wiele lat zanim Stanisław Sacha Stawiarski odkrył na nowo swoje rodzinne strony, ze zdumieniem dowiadując się, że w Miechowie od kilkudziesięciu lat działa profesjonalna Galeria Sztuki. Zapragnął więc powrócić do krainy dziecięcych zachwytów, wspominając miłe chwile z dzieciństwa: pamiętam, że ktoś kupił mi pudełko z kolorowymi kredkami. Już same kredki były piękne – powleczone na powierzchni szklistym lakierem. Tworzenie na papierze kolorowych śladów zachwycało mnie i onieśmielało.

Sacha Stawiarski powrócił w rodzinne strony, by dać się poznać jako artysta, który całe swoje dorosłe, twórcze życie spędził we Francji. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Słaboszowie wyemigrował do Krakowa gdzie kształcił się w Liceum Plastycznym. Z tego okresu najchętniej wspomina przyjacielskie rozmowy z Jerzym Trelą – dziś aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, z którym uczęszczał do tej samej klasy i mieszkał w tym samym pokoju w bursie szkolnej.

Po uzyskaniu matury w 1962 r. studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie im. Jana Matejki w pracowni prof. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. W 1969 uzyskał dyplom malarski z wyróżnieniem, a także ukończył Studium Pedagogiczne przy tejże uczelni. W roku 1970 wyjechał do Paryża i w 1971 odbył roczne studia w paryskiej Beaux Arts. W 1973 został członkiem ZPAP w Krakowie, a w 1975 Związku Artystów Malarzy w Saint-Tropez. Od 1977 należy do Francuskiego Związku Artystów. W roku 1989 został powołany na członka Międzynarodowej Akademii Literatury, Sztuki i Nauki „Grecci Marino”, która za osiągnięcia przyznała mu tytuł profesora. Nazwisko artysty figuruje w leksykonie Who is who wydanej w Lozannie (Szwajcaria) oraz w publikacji Benezit opublikowanej w Paryżu – Paris, Gründ 1999. Przez szereg lat pracował w Paryżu. Obecnie mieszka w Ramatuelle w pobliżu Saint-Tropez i przemiennie od 1992 roku w Michałowicach na ziemi kłodzkiej.

WYSTAWY INDYWIDUALNE:
1975 – Sorbona – Centrum Cywilizacji i Kultury Polskiej, Paryż; 1975 – Galeria „Vision Nouvelle”, Paryż; 1978 – Galeria „Desa”, Kraków, Poznań, Wrocław; 1999 – Christopher Kamyszew, Chicago; 2002 – Galeria Bellotto, Warszawa; 2003 – Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko; 2004 – Muzeum w Tarnowskich Górach, Tarnowskie Góry; 2005 – Galeria ZPAP, Toruń; 2006 – Muzeum w Brodnicy, Brodnica; 2007 – Muzeum im. Jana Dzierżona, Kluczbork; 2008 – Galeria MBWA, Leszno; 2009 – Galeria „U Jaksy”, Miechów; 2010 – Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko; 2010 – Galeria ZPAP „Pryzmat”, Kraków; 2011 – Pałac Sztuki TPSP, Kraków; 2011 – Muzeum Miejskie, Králiky; 2011 – Muzeum i Galeria Gór Orlickich, Rychnov nad Knĕžou; 2011 – Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA „Zamek Książ”, Wałbrzych; 2012 – Muzeum Piastów Śląskich, Brzeg; 2013 – Muzeum im. ks. dra Władysława Łęgi, Grudziądz; 2014 – Pałac Żelazno, Kłodzko; 2014 – Galeria BWA, Ostrowiec Świętokrzyski; 2015 – Zamek Międzylesie, Międzylesie; 2016 – Galeria „Des Cigales”, Ramatuelle; 2017 – Muzeum w Nysie, Nysa; 2017 – Miejska Galeria Sztuki MM, Chorzów; 2017 – Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Kłodzko

WYSTAWY ZBIOROWE:
Saint-Tropez, Obemai, Nicea, Le Mans, Berlin, Sztokholm, Helsinki, Osaka, Kraków, Kijów, Quebec, La Jola, Chicago, Paryż, Ramatuelle, Gassin, Králiky, Florencja

Kalendarium wydarzeń