PRZEZROCZYSTOŚĆ - przegląd kina węgierskiego

Kino Przegląd Seans filmowy

10 - 11 kwietnia 2019

sala im. Zofii Rysiówny, MCK SOKÓŁ

Bilety: 1 zł za projekcję
Dodatkowe informacje:
Bilety dostępne w kasie MCK SOKÓŁ.
VI Dni Węgierskie w Nowym Sączu otworzy dwudniowy przegląd współczesnego kina węgierskiego, które od trzech dekad przeżywa swój najlepszy okres.
10 kwietnia, godz. 19.00
BIAŁY BÓG
Niemcy/Szwecja/Węgry 2014, 121’, dramat
reżyseria: Kornél Mundruczó

Na Węgrzech wprowadzono właśnie prawo, które nakłada poważne ograniczenia na wszystkich właścicieli psów-mieszańców. Ludzie zaczynają wrogo spoglądać na te zwierzęta. 13-letnia Lili zaciekle walczy o to, by zatrzymać swojego czworonoga, Hagena. Nie rozumie nieludzkich przepisów i oporu ojca, który w końcu porzuca psa na środku ruchliwej ulicy. Niestety Hagen wpadł w ręce ludzi, którzy organizują walki psów. Gdy udaje mu się uciec, dołącza do sfory rozjuszonych psów, które mszczą się na swoich oprawcach.

11 kwietnia, godz. 19.00
PEWNEGO DNIA (przedpremiera)
Węgry 2018, 99’, dramat
reżyseria: Zsófia Szilágyi

Obserwujemy Annę (Zsófia Szamosi) zaledwie przez jeden dzień. Kamera towarzyszy jej, gdy przygotowuje jedzenie dla rodziny, a następnie rozwozi troje dzieci po szkołach, przedszkolach, kursach. Jest z nią, gdy gna do pracy w szkole językowej, gdy martwi się o pieniądze czy o własne małżeństwo - Anna właśnie dowiedziała się, że jej mąż mógł mieć romans. Wiadomość ta sprawia, że główna bohaterka czuje się jeszcze bardziej niedoceniana, tak jakby była zupełnie przezroczysta. Debiutująca reżyserka Zsófia Szilágyi (asystowała Ildikó Enyedi przy produkcji Duszy i ciała) umie tak poprowadzić narrację, że boleśnie odczuwamy każde drgnienie nadszarpniętych nerwów Anny, reakcję na kolejne drażniące ją dźwięki. Tak jakbyśmy znaleźli się w głowie kobiety, której życie, stając się nieustanną gonitwą, straciło smak i czar. Czy uda jej się je odzyskać?

Wprowadzenie: Karol Szafraniec

Po seansach zapraszamy na węgierski akcent kulinarny.

Organizator:
Instytut Europa Karpat - oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Koncert

CSEKI-DUKA-LISZTES TRIO

12 kwietnia 2019, godz. 19:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ