CSEKI-DUKA-LISZTES TRIO

Muzyka Koncert

12 kwietnia 2019

piątek godz. 19:00

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Bilety: 10 zł
Trzeciego dnia VI DNI WĘGIERSKICH czekać nas będzie wirtuozerski koncert w wykonaniu tria instrumentalnego, gdzie główna rolę grać będą węgierskie cymbały. Trio z Budapesztu wykonuje muzykę ethno-gipsy-jazz. W koncercie wystąpi światowej sławy wirtuoz cymbałów Jenö Lisztes.

Jenő Lisztes urodził się w Budapeszcie w 1986r. W wieku 4 lat zaczął grać na cymbałach - najsłynniejszym na świecie instrumencie węgierskim. Jego ojciec i dziadek również na nich grają, jest to zatem swego rodzaju rodzinna tradycja. Pierwszym nauczycielem Jenő w szkole muzycznej była Ágnes Szakály, a później w Akademii Muzycznej im. Franza Liszta - Ilona Szeverényi Gerencsérné. Studia muzyczne ukończył w 2010r. Od 2006 jest członkiem zespołu słynnego węgierskiego wirtuoza Roby Lakatosa. Równolegle tworzy też własne trio jazzowe Jeno Lisztes Cimbalom Project. Często występuje jako solista ze światowej sławy orkiestrami symfonicznymi. Grał na najbardziej znanych scenach, takich jak Carnegie Hall, Musikverein, Concertgebouw, Bozar oraz Pałac Sztuki w Budapeszcie. W 2012r. został zaproszony do wykonania partii cymbałów w hollywoodzkim filmie Sherlock Holmes 2: Gra cieni z muzyką Hansa Zimmera.

Kalman Cséki Jr. urodził się w Budapeszcie i ukończył studia muzyki klasycznej na Akademii im. Toth Aladara, a następnie kontynuował je w Konserwatorium Muzycznym Leo Weinera w Wiedniu. Kalman Cséki Jr. jest synem pianisty - Kálmána Cséki Seniora, którego zastąpił w Roby Lakatos Ensemble, czyli wspomnianym już zespole Roby Lakatosa. W 2018 roku założył własne trio pod nazwą Kalman Cseki Trio.

Lacy Duka – skrzypek i kompozytor, pochodzący z rodu słynnych cygańskich muzyków. Przez wiele lat kształcił się pod okiem nikogo innego, jak właśnie mistrza - Roby Lakatosa. Współpracował z licznymi muzykami wykonującymi muzykę etniczną i jazzową. Niedawno wydał ze swoim kwintetem płytę „Prince of the Balcan Violin”.

Wydarzenie odbywa się w ramach  VI Dni Węgierskich w Nowym Sączu.

Organizator:
Instytut Europa Karpat - oddział Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu

Fragment koncertu z udziałem Jenö Lisztes

Kalendarium wydarzeń

Kino Przegląd Seans filmowy

PRZEZROCZYSTOŚĆ - przegląd kina węgierskiego

10 - 11 kwietnia 2019

sala im. Zofii Rysiówny, MCK SOKÓŁ

9. Małopolskie Warsztaty dla Akustyków
Edukacja Warsztat

9. MAŁOPOLSKIE WARSZTATY DLA AKUSTYKÓW

15 - 17 kwietnia 2019

MCK SOKÓŁ