Dookoła świata z dziećmi gór

Przepiękny album pt. „Dookoła świata z dziećmi gór” autorstwa Marzanny Raińskiej jest kompendium wiedzy o Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór (1992-2017).

Album został wydany z okazji 25 edycji Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Święto Dzieci Gór jest jednym z bardziej rozpoznanych wydarzeń artystycznych w kraju i za granicą. Jest to najbardziej barwny, roztańczony i rozśpiewany festiwal. To właśnie tutaj do Nowego Sącza, od ćwierćwiecza przyjeżdżają mali artyści z Polski i zagranicy. Niejednokrotnie z bardzo odległych zakątków świata. Nie tylko koncertują w naszym regionie. Podczas wspólnej zabawy zapoznają się z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników.

„Podróże kształcą. Znane powiedzenie, niemal frazes. Ale zawarta w nim prawda od wieków skłania ludzi do przemierzania setek kilometrów, aby ujrzeć coś nowego, zachłysnąć się nieznanym, obłaskawić obce i tajemnicze. Poznać. Dotknąć. Zrozumieć. To do nas, do Nowego Sącza, przyjeżdżają każdego roku najbardziej niezwykłe miejsca świata. Mali uczestnicy Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych ŚWIĘTO DZIECI GÓR przywożą nam w darze najpiękniejsze skrawki swoich ojczyzn, zamknięte w barwie strojów, w dźwiękach instrumentów, pieśniach, starych obrzędach. W nich zaklęte jest to, co w życiu najbardziej cenne, pielęgnowane przez pokolenia, bliskie sercu – ogromna siła tradycji, wierzeń religijnych, dawnych obrzędów i obyczajów, uczucia i emocje, a także okruchy zwykłego, codziennego życia. Obserwując i słuchając, a często jedynie podglądając i starając się zrozumieć, mamy szansę znaleźć się w ich ojczyznach, wioskach, w otoczeniu ich rodziny i przyjaciół. To właśnie DZIECI GÓR będą pełnić rolę naszych przewodników w podróży po krajach świata” – tak pisze w swojej książce Marzanna Raińska.

Wydawca: 
Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu
Autorzy: Marzanna Raińska 
Rok wydania: 2017
Druk: Opolgraf SA
Oprawa: twarda 
Ilość stron: 340
Format: 250x287 mm 
Nakład: 1000 egz.
Waga: 2,07 kg
ISBN: 978-83-63341-38-1