Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Z Nowego Targu na Uniwersytet - wędrówka w czasie

Sztuka Spotkanie / dyskusja

15 grudnia 2023, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI

Wstęp: wolny
W piątek, 15 grudnia, o godzinie 18:00, w ramach cyklu „Mam Wam coś do powiedzenia”, zapraszamy do Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu na prezentację multimedialną pt. „Z Nowego Targu na Uniwersytet - wędrówka w czasie”. Lucyna Bełtowska poprowadzi literacką rozmowę z Beatą Zalot.
Gościnnie wystąpi: Jarek Kąkol - wokal, gitara

Lucyna Bełtowska- emerytowany kustosz w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius. Całe studenckie i zawodowe życie związała ze swoją Alma Mater, gdzie ukończyła studia na Wydziale Filologicznym. Do pracy w muzeum została przyjęta jeszcze przed obroną pracy magisterskiej. W Collegium Maius była autorką i kuratorką kilkudziesięciu muzealnych wystaw oraz katalogów do nich, w tym kilku ekspozycji o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Jedna z nich, pt. "Skarby Uniwersytetu Jagiellońskiego" nagrodzona została pierwszym miejscem w ogólnopolskim konkursie Wydarzenie Muzealne Roku. Wiele z tych wystaw prezentowanych było także w innych miastach w Polsce oraz za granicą.

Przez kilka lat charytatywnie jeździła z wykładami oraz muzealnymi wystawami do DPS im. JP II w Kielcach, ale także do Włoch, gdzie wygłosiła wykład o uniwersyteckich latach Karola Wojtyły. Za swoją działalność odznaczona została Srebrnym (w 2001) a następnie Złotym (2012) Krzyżem Zasługi; rok 2018 przyniósł nagrodę Rady Dzielnicy XI Miasta Krakowa w kategorii Osobowość Roku w Dziedzinie Kultury - "Twórca". Jest jedyną osobą, która pracowała pod kierownictwem wszystkich dotychczasowych dyrektorów Muzeum UJ Collegium Maius: prof. Karola Estreichera, prof. Stanisława Waltosia, prof. Krzysztofa Stopki.

Już na emeryturze do głosu doszły zainteresowania i pasje, na które wcześniej nie starczało czasu. Zaowocowało to szeregiem wystaw obrazów oraz wieczorków autorskich, m.in. w rodzinnym Nowym Targu. Jest inicjatorką spotkań z literaturą "Przystanek Poezji Piaski Wielkie", które w tym roku kontynuuje jako "Poezja w Ogrodzie Sensoryczym". W ramach Polikultury kilka lat temu prowadziła wieczór poezji na dziedzińcu Collegium Maius. W 2019 r. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowało dużą - ponad siedem miesięcy trwającą - wstawę jej obrazów oraz tekstów literackich; poezji i miniatur prozatorskich. Należy do Otwartego Koła Autorów przy Związku Literatów Polskich w Krakowie. Twórczość literacka Lucyny Bełtowskiej publikowana jest na internetowych portalach literackich, a także drukowana w czasopismach literackich, antologiach i almanachach. We wrześniu ubiegłego roku Wydawnictwo "Poligraf" opublikowało książkę, pt. "Monę Lisę tanio sprzedam. Wybłyskosłowie". Właśnie ukończyła kolejną pozycję, pod enigmatycznym tytułem "mAM" wspomnienia, impresje, wymysły".

Wprawdzie przynosi mi to niezłą "frajdę", jednak nie traktuję mojej twórczości (a zwłaszcza malowania) poważnie. Co nie oznacza, że jest to tylko zabawa, to raczej... PRÓBY; nieustanne poszukiwanie właściwej formy, kształtu, tematu oraz materii i - jak na razie - nie jestem z rezultatów w pełni zadowolona. Pomimo tego, po chwilowym zniechęceniu PRÓBY ponawiam, łudząc się, że kiedyś potrafię wydobyć z siebie, przelać na płótno oraz papier (dzisiaj to już klawiaturę laptopa) te obrazy i słowa, jakie - wypieszczone - noszę w sobie. Przyznam, że uczucie niemożności ich wydobycia bywa męczące, frustrujące. Na szczęście los obdarzył mnie sporą dawką optymizmu, a może raczej odporności oraz cechami słusznie przypisanymi góralskiej naturze, to jest uporem i umiłowaniem "ślebody".
Zrealizowano przy wsparciu rodziny autorki spotkania

Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Nowy Targ

PATRONAT MEDIALNY

Kalendarium wydarzeń

Kino Przegląd Seans filmowy

Buena Vista Social Club

15 grudnia 2023

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Kino Seans filmowy

Trolle 3

16 grudnia 2023, godz. 09:15

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu