Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Stracone złudzenia

Kino Seans filmowy

20 lipca 2022, godz. 17:15

Kino SOKÓŁ

Wstęp: 10 zł
Dodatkowe informacje:
Francja 2021, 149', dramat historyczny, napisy, od 15 lat
Wstęp tylko dla osób z ważną legitymacją szkolną lub studencką.
Brawurowa, pełna werwy adaptacja arcydzieła Honoré de Balzaca, która premierowo została pokazana w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji, a na ostatnim rozdaniu Cezarów zdobyła aż 7 statuetek (w tym dla najlepszego filmu).
Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.

Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien (Benjamin Voisin) nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton (Cécile de France). Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony?

Za sukces tego dowcipnego, smakowitego filmu odpowiada nie tylko na wskroś współczesna energia, ale także świetna obsada: w roli poety-pupilka elit wystąpił Xavier Dolan („Wyśnione miłości”, „Matthias i Maxime”), markizę trzymającą władzę zagrała Jeanne Balibar („Nędznicy”), a pozbawionego skrupułów redaktora naczelnego jednego z tabloidów – Vincent Lacoste („Lolo”, „Na zawsze razem”).

ZWIASTUN

Kalendarium wydarzeń

Sztuka Wernisaż / finisaż

Mosty Historii - misteria w ogrodzie sztuki. Konfrontacje artystyczne – wernisaż

15 lipca 2022, godz. 18:00

Galeria Sztuki Współczesnej BWA SOKÓŁ

grupa Minionek z transparentami
Kino Seans filmowy

UKRAIŃSKIE PORANKI | УКРАЇНСЬКІ PАНКИ

22 - 24 lipca 2022

Kino SOKÓŁ