Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Niezwykłe życie Małgorzaty Jachymiak "Margośki" (1901-1943)

Sztuka Prelekcja / wykład

25 sierpnia 2022, godz. 18:00

Galeria BWA JATKI

Wstęp: Wstęp wolny
Galeria sztuki BWA JATKI w Nowym Targu zaprasza na kolejne wydarzenie w cyklu “Mam Wam coś do powiedzenia”, które odbędzie się 25 sierpnia (czwartek) 2022 r. o godz. 18.00.

"Człowieku, gdybyś wiedział, jaka w tobie władza...". 
"Niezwykłe życie Małgorzaty Jachymiak "Margośki" (1901-1943)"

O wyjątkowej kobiecie i życiu w czasach próby, mówić będzie profesor Anna Mlekodaj.

Anna Mlekodaj dr hab. Nauk humanistycznych, profesor nadzwyczajny, absolwentka filologii polskiej UJ, doktorat na podstawie dysertacji pt. Literackie warianty bajki ludowej w świetle tekstologii folklorystycznej, 2004, habilitacja na podstawie całokształtu dorobki naukowo-dydaktycznego oraz książki pt. Kwietno Pani. O gwarowej poezji Podhala w ujęciu kulturowym, 2016). Obszar zainteresowań badawczych obejmuje literaturę i kulturę Podtatrza w aspekcie literaturoznawczym, językowym, medioznawczym i edukacyjnym. Autorka monografii poświeconej gwarowej poezji Podhala, kilku znaczących antologii poezji i prozy, a także ponad 70 artykułów naukowych, w większości poświeconych kulturze i literaturze Podtatrza w rozmaitych aspektach jej funkcjonowania od tradycyjnego folkloru poprzez, zagadnienia związane z transmisją dziedzictwa kulturowego, po internetową manifestację góralskiej współczesności.

Zawodowo związana z Podhalańską Państwową Wyższą Szkołą w Nowym Targu. Prowadzi m.in. kurs literatury, stylistyki języka polskiego, kultury regionu Podtatrza, a także własną autorską audycję radiową, dostępną na stronie www.wierchy.info
Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Nowy Targ

PATRONAT MEDIALNY

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy

NIE!

24 sierpnia 2022, godz. 17:00

Kino SOKÓŁ

Kino Seans filmowy

Dzienny Maraton „After”

26 sierpnia 2022, godz. 11:00

Kino SOKÓŁ