Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Królowa ciszy

Kino Seans filmowy

7 grudnia 2023, godz. 18:00

sala im. Z. Rysiówny, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 5 zł
Dodatkowe informacje:
Bilety do nabycia od 17 listopada w kasie MCK SOKÓŁ (ul. Długosza 3) - czynnej w dni powszednie w godzinach 8:00-21:00, w soboty i niedziele w godzinach 12:00-21:00 oraz online.
III Dni Kultury Romskiej w Nowym Sączu rozpocznie projekcja poruszającego filmu KRÓLOWA CISZY opowiadającego historię głuchoniemej Denisy. Wydarzenie odbędzie się w czwartek, 7 grudnia o godzinie 18:00.
Wprowadzenie do filmu – Karol Szafraniec. 
Po seansie zapraszamy na cygański akcent kulinarny.
KRÓLOWA CISZY
Polska, Niemcy 2014, 80’, dokument / fabuła
reżyseria: Agnieszka Zwiefka

Film opowiada historię głuchoniemej 10-letniej Denisy - dziewczynki z nielegalnego romskiego koczowiska – ale też i historię samego miejsca zagrożonego eksmisją. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, Denisa nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstremalnie trudnych warunkach, bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu. Na dodatek wyśmiewana jest również przez swoich rówieśników, którzy mówią o niej wprost „głucha” bądź „głupia” rzadko kiedy posługując się jej imieniem. Denisa żyje jednak w swoim własnym świecie. Od kiedy znalazła na wysypisku śmieci karton z filmami Bollywood – stały się one dla niej ucieczką od codzienności. Dziewczynka całymi dniami ogląda Bollywoodzkie choreografie i próbuje je odtwarzać. Ponieważ Denisa nigdy nie nauczyła się mówić, jej jednym językiem jest taniec. Tylko w tańcu może wyrzucić z siebie wściekłość, pokazać smutek czy radość. W filmie dwie warstwy – dokumentalna, stricte obserwacyjna i musicalowa, inspirowana filmami Bollywood płynnie się przeplatają tworząc jedną spójną opowieść.

Kalendarium wydarzeń

Kino Seans filmowy Inne

Mikołajki w Kinie SOKÓŁ 2023

6 grudnia 2023

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu

Muzyka Koncert Seans filmowy

Śnieżne Boże Narodzenie z André Rieu

7 grudnia 2023, godz. 19:00

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu