Haydn, Dvořák, Penderecki - koncert symfoniczny Orkiestry Filharmonii Krakowskiej

Muzyka Koncert

9 - 16 kwietnia 2021

online

Bilety: Bezpłatny dostęp
Wybitny wiolonczelista Rafał Kwiatkowski wraz z utalentowaną skrzypaczką Joanną Konarzewską zaprezentują dzieła trzech kompozytorów różnych epok: XIX-wiecznego Antonína Dvořáka, współczesnego Krzysztofa Pendereckiego i klasycystycznego Josepha Haydna.
Wykonawcy:
Orkiestra Filharmonii Krakowskiej
Joanna Konarzewska – skrzypce, prowadzenie
Rafał Kwiatkowski – wiolonczela

Repertuar:
Antonín Dvořák – Serenada 
Krzysztof Penderecki – Chaconne
Joseph Haydn – Koncert wiolonczelowy C-dur nr 1

Premiera: 9 kwietnia, godz. 18.00

Rafał KWIATKOWSKI

Absolwent i doktorant warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, zwycięzca I nagród na międzynarodowych konkursach w Nowym Jorku, Baltimore, Lipsku, Lubljanie, Viňa del Mar (Chile), Kuhmo (Finlandia) oraz II nagrody na Konkursie „Paulo Cello” w Helsinkach. Laureat „Paszportu Polityki”, czterech „Fryderyków”, medalu „Magna cum Laude” oraz nagrody Fundacji Kultury Polskiej.

Koncertował jako solista w Europie, obu Amerykach, Afryce i Azji - w Japonii wystąpił m.in. z recitalem w tokijskiej Suntory Hall. Po nowojorskim debiucie recitalowym w Y Hall oraz koncercie kameralnym w Carnegie Hall (1999) wielokrotnie odbywał tournee koncertowe po USA. Występował na renomowanych festiwalach muzycznych w Polsce, Niemczech, Francji, Czechach, Finlandii, Rosji, Macedonii, Libanie, Puerto Rico i Chile. Koncertował jako solista z wieloma zagranicznymi orkiestrami - m.in. w Los Angeles, Bogocie, Santiago, Moskwie, Helsinkach, Budapeszcie, Palermo, Astanie, oraz z Filharmonią Monachijską a w kraju regularnie występuje i nagrywa z tak wspaniałymi zespołami jak Sinfonia Varsovia, Sinfonia Iuventus, Sinfonietta Cracovia, NOSPR, Polska Orkiestra Radiowa oraz Filharmonia Narodowa, z którą z wielkim powodzeniem debiutował w 1999 r. pod dyr. Stanisława Skrowaczewskiego. Sukces ten zaowocował zaproszeniami na zagraniczne tournee koncertowe z Orkiestrą FN oraz nagraniem CD z Koncertem wiolonczelowym W. Lutosławskiego pod dyr. Antoniego Wita dla wydawnictwa DUX, które prócz polskich „Fryderyków” otrzymało wiele europejskich wyróżnień. Był solistą w koncertach symfonicznych promujących polską kulturę u progu przystąpienia Polski do EU, które odbyły się w Kopenhadze (Tivoli Hall), Helsinkach i Bazylei. W 2001 r. wykonał w Berlinie Koncert altówkowy Krzysztofa Pendereckiego pod batutą kompozytora oraz uczestniczył w polskim prawykonaniu Concerto Grosso. Od tamtego czasu prof. Penderecki regularnie zapraszał wiolonczelistę do polskich i zagranicznych wykonań swoich Koncertów, jak również do ich rejestracji płytowych.

Poza działalnością solistyczną Rafał Kwiatkowski z zamiłowaniem uprawia kameralistykę - miał przyjemność współtworzyć na światowych estradach z takimi osobowościami jak Christoph Eschenbach, Kevin Kenner, Maxim Vengerov czy Krystian Zimerman, z którym zagrał serię koncertów zwieńczoną nagraniem płyty dla Deutsche Grammophon (CD otrzymało podwójną nagrodę „Fryderyka”). W ciągu ostatnich dwóch dekad nawiązał kameralną współpracę z większością najwybitniejszych polskich artystów. Wielokrotnie koncertował w trio z Vadimem Brodskim i Waldemarem Malickim (m.in. w Wiedniu i Kopenhadze). Wspólnie z Konstantym Kulką, Krzysztofem Bąkowskim i Krzysztofem Jabłońskim został członkiem Kwintetu Warszawskiego, reaktywowanego po latach przez altowiolistę Stefana Kamasę, który zbudował światową renomę tego Zespołu wraz z Władysławem Szpilmanem na czele. W 2017 r. Kwiatkowski podjął stałą współpracę z kwartetem smyczkowym Camerata – jednym z najwybitniejszych polskich zespołów kameralnych. Jest mimo to gościnnie zapraszany do wspólnych koncertów przez Meccore String Quartet oraz Szymanowski Quartet. Klasycznie wykształcony Wiolonczelista doświadczył też nieco innego wymiaru kameralistyki, wielokrotnie koncertując i nagrywając CD Polanna z Anną Marią Jopek, u boku takich gwiazd jak m.in. Gil Goldstein, Gonzalo Rubalcaba, Stanisław Sojka, Krzysztof Herdzin.

Rafał Kwiatkowski od 2005 roku prowadzi działalność pedagogiczną w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina.

(źródło: www.filharmonia.krakow.pl)

Kalendarium wydarzeń