Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Dzień Ziemi w Kinie SOKÓŁ: „Blueback”

Kino Seans filmowy

22 kwietnia 2023, godz. 14:30

Kino SOKÓŁ

WSTĘP: 14 i 17 zł
W sobotę 22 kwietnia o godzinie 14:30, z okazji obchodów Dnia Ziemi, zapraszamy do Kina SOKÓŁ w Nowym Sączu na wyjątkowy pokaz filmu familijnego BLUEBACK. Dołącz do nas i wygraj zaproszenia na premierowe pokazy RYSA. KRÓLA PUSZCZY!
BLUEBACK to film, który urzeka pięknymi zdjęciami australijskiego wybrzeża, oceanu i rafy koralowej. Jak wskazuje Katarzyna Kebernik, autorka pisząca na portalu edukacyjnym dla nauczycieli „Film w szkole”, BLUEBACK to kino, które nie tylko syci oczy i wprawia w wakacyjny nastrój, przenosząc widzów do odległego, słonecznego zakątka świata, lecz także przenikliwie ukazuje więź matki i córki. Ich uczenie się od siebie nawzajem to według Kebernik najbardziej poruszający aspekt filmu. 

Główna bohaterka, Abby, dostrzega głęboki sens w bliskości z przyrodą. Przyrodnicza pasja i malarski talent pozwalają jej przekonać do ochrony rafy koralowej jedną z lokalnych polityczek, a w dalszej perspektywie – ocalić wybrzeże. Film zachęca młodych widzów do poszukiwania własnej pasji i zastanowienia się nad kierunkiem, jaki można nadać życiu. Jednocześnie jego proekologiczne przesłanie pozbawione jest agitacyjnego charakteru. „Twórcom doskonale udało się oddać radość i beztroskę chwil spędzonych przez Abby na plaży i nad oceanem” – puentuje autorka.

Nastoletnią Abby zagrała debiutująca w kinie Ilsa Fogg. W dorosłą bohaterkę wcieliła się aktorka o polskich korzeniach, znana z „Alicji w Krainie Czarów” i „Jane Eyre” Mia Wasikowska.

ZWIASTUN

BLUEBACK

Australia 2022, 102', familijny, dubbing, od 8 lat

Abby mieszka w Australii, nad przepiękną zatoką o wyjątkowym ekosystemie. Jako wielka miłośniczka nurkowania, od dzieciństwa przyjaźni się z niezwykłą rybą – niebieskim grouperem, któremu nadała imię Blueback.

Jej idealne z pozoru życie zostaje jednak zakłócone. Abby i jej mama muszą walczyć nie tylko o ocalenie Bluebacka i rafy koralowej, ale i o to, by cała okolica zachowała swój unikatowy charakter, zagrożony przez bezwzględny biznes.

Kalendarium wydarzeń

Folklor Konkurs Przegląd

14. Pogórzańskie Gody

22 - 23 kwietnia 2023

Gminny Ośrodek Kultury w Łużnej

Kino Seans filmowy

15 filmów na 100-lecie Wytwórni WARNER BROS

25 kwietnia - 30 listopada 2023

Kino SOKÓŁ w Nowym Sączu