Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

DZIADY - High Definition Quartet feat. Igor Boxx

Muzyka Koncert

19 listopada 2019

wtorek godz. 19:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: Wstęp wolny na podstawie bezpłatnych wejściówek
Dodatkowe informacje:
Wejściówki dostępne od 24 października w kasie MCK SOKÓŁ oraz online.
„DZIADY" High Definition Quartet to swego rodzaju improwizowany seans spirytystyczny. Koncepcja Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana” zakłada unikalną próbę muzycznej interpretacji II części dramatu Adama Mickiewicza, której wraz z kwartetem podejmuje się współzałożyciel legendarnej grupy Skalpel. Koncert to niecodzienne spotkanie jazzu ze współczesnym ambientem, gdzie patetyczny, romantyczny kontekst ustępuje dynamicznemu ilustrowaniu wewnętrznych przeżyć postaci z tekstu Mickiewicza.
Do wcielenia się w role zjaw z zaświatów, zespół zaprosił takich twórców, jak William Basinski, Christian Fennesz, Krzysztof Knittel, Robert Rich i Igor Boxx. Artyści stworzyli elektroniczne sety, którym przeciwstawione zostały utwory grane przez High Definition Quartet, przez co muzycznie oddany został podział na ludzką i duchową sferę.

Program koncertowy kwartetu to wyjątkowa, międzygatunkowa suita, w której każda z części odmalowuje indywidualne rozterki kolejnych bohaterów dramatu.

1. „UPIÓR"
2. „PRZYGOTOWANIA"
3. „ANIOŁKI"
4. „KOCIOŁ WÓDKI"
5. „PAN I PTAKI NOCNE"
6. „WIANEK"
7. „DZIEWCZYNA"
8. „ZAKOŃCZENIE"
9. „WIDMO"
10. „EPILOG"

Wystąpią:
Piotr Orzechowski „Pianohooligan” - fortepian
Alan Wykpisz - kontrabas
Mateusz Śliwa - saksofon
Grzegorz Pałka - perkusja
Igor Boxx - instrumenty elektroniczne

HIGH DEFINITION QUARTET

Jeden z wiodących zespołów wykonujących muzykę improwizowaną w Polsce, wyznaczający nową jakość we współczesnej wizji muzycznego kolektywu. Nagradzany na najważniejszych europejskich konkursach jazzowych, takich jak m.in. Jazz Hoeilaart w Belgii. Koncertował z Randym Breckerem, który określił go jako jeden z najlepszych, a może i najlepszy zespół, z którym przyszło mu kiedykolwiek grać.

Na dorobek fonograficzny grupy składają się kompozycje i aranżacje Piotra Orzechowskiego vel Pianohooligana. Zespół zaistniał na rynku muzycznym dzięki debiutanckiej płycie „Hopasa” (EmArcy/Universal, 2013), uznanej albumem roku w mediach jazzowych, w tym w plebiscycie Grand Prix Jazz Melomani; kolejny krążek – „Bukoliki” (ForTune, 2015), stanowiący rekompozycję cyklu Witolda Lutosławskiego, spotkał się z równie dużym uznaniem krytyki – określony został najlepszą płytą roku przez dziennik „Rzeczpospolita”.
High Definition Quartet zapraszany jest do udziału w najważniejszych festiwalach w Polsce i za granicą, takich jak Jazz nad Odrą, Jazztopad, Rochester Jazz Festival (USA), Edmonton Jazz Festival (Kanada), jazzahead! (Niemcy), Getxo International Jazz Festival (Hiszpania). Wystąpił również podczas Jazz Utsav (Indie), Ubud Jazz Festival (Indonezja), Gulf Jazz Festival (Kuwejt). Koncertuje w najlepszych salach i klubach, w tym Bohemian Caverns (Waszyngton), Jazz Station (Bruksela), Opus Jazz (Budapeszt). Jesienią 2018 roku odbył trasę koncertową po Chinach.

IGOR BOXX

Igor Pudło znany również jako Igor Boxx to polski DJ, producent muzyczny i inżynier dźwięku. Znany z hybrydowej techniki tworzenia muzyki, polegającej na łączeniu sampli ze starych płyt z instrumentami elektronicznymi, co nadaje jego kompozycjom intrygujący retro-futurystyczny posmak. Współtworzy wraz z Marcinem Cichym wrocławski nu-jazzowy duet Skalpel, nagrodzony Paszportem Polityki, wydający dla kultowej wytwórni Ninja Tune, a słynący z innowacyjnego łączenia polskiego jazzu lat 60. i 70 z elektroniką.

Autor solowych albumów: „Breslau” (Ninja Tune, 2010), Dream Logic (Ninja Tune / Isound Labels, 2012), „Delirium” (Plug Audio, 2015) oraz „Fyodor” (Tool Boxx, 2018). Szczególne zainteresowanie odbiorców wywołał zwłaszcza album „Breslau”, będący poruszającą, muzyczną opowieścią o historycznej spuściźnie Wrocławia.

Boxx ma na koncie występy na najważniejszych polskich festiwalach muzycznych, m.in. Open’er Festival, OFF Festival, Sacrum Profanum, czy Selector Festival. Współpracował z takimi wykonawcami jak: Apteka, Hurt, Lech Janerka, L.U.C, Evorevo, czy Pudliszki. Pudło współtworzy ponadto projekt Nervy m.in. wraz z perkusistą Janem Młynarskim. Artysta zaprezentował się także jako kurator sceny elektronicznej Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu. Tworzył oprawę muzyczną Europejskiego Festiwalu Port Literacki.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka", realizowanego Przez Instytut Muzyki i Tańca.

Kalendarium wydarzeń

Lars Schwarze i Marion Krall podczas I Konkursu PER ORGANO A QUATTRO MANI, fot. Piotr Gryźlak, 2018
Muzyka Koncert

KONCERT DUETU ORGANOWEGO: Lars Schwarze i Marion Krall

18 listopada 2019, godz. 19:00

kościół pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu

Kadr z filmu "Diabły, diabły", reż. Dorota Kędzierzawska
Kino Seans filmowy

My, cyganie... - przegląd filmowy

20 - 21 listopada 2019

sala im. Zofii Rysiówny, MCK SOKÓŁ