Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

BIESZCZADY, BIESZCZADY…

Kino Seans filmowy

16 - 17 sierpnia 2019

Kino SOKÓŁ/Baszta Kowalska

WSTĘP: Wstęp bezpłatny
Temat tradycyjnego, dwudniowego przeglądu jest bezpośrednim nawiązaniem do kultury, historii i krajobrazu Podkarpacia, a także twórczości jednego z mocniejszych punktów festiwalowego programu – zespołu Tołhaje.

Wyświetlone zostaną dwa fabularyzowane dokumenty, będące częścią cyklu „Historyczny pejzaż Podkarpacia”, pokazującego ważne dla regionu, ale mało znane wydarzenia historyczne, jak również dwa odcinki 2 sezonu znakomitego serialu Wataha, do którego muzykę stworzyli wspomniani Artyści.

Wprowadzenie do seansów pierwszego dnia wygłosi autor i producent cyklu „Historyczny pejzaż Podkarpacia” – Adam Miszczak, a podczas kina plenerowego zrobi to nasz zaprzyjaźniony filmoznawca – Karol Szafraniec.


Seanse:

16 sierpnia
Kino SOKÓŁ, godz. 22.00
JAKO W NIEBIE, TAK I W KOMAŃCZY
WATAHA, sezon 2. odc. 1

17 sierpnia
Baszta Kowalska, godz. 22.00 (w razie niepogody - Kino SOKÓŁ, godz. 22.15)
ŁUKASIEWICZ – NAFCIARZ ROMANTYK
WATAHA, sezon 2. odc. 2

JAKO W NIEBIE, TAK I W KOMAŃCZY

Polska 2017, dokument fabularyzowany, 46 min., reż. Maciej Wójcik

Film opowiada o pobycie Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Komańczy, gdzie był przetrzymywany w czasie internowania w latach 1955-56. Scenariusz filmu został oparty na historycznych materiałach archiwalnych, wspomnieniach siostry Bogumiły oraz pamiętnikach samego Prymasa Wyszyńskiego.

WATAHA, sezon 2.

Polska 2017, kryminalny/dramat, reż. Kasia Adamik, Jan P. Matuszyński

Minęły cztery lata. Pogranicze jest niespokojne, coraz więcej ludzi nielegalnie przekracza granicę, a Straż Graniczna funkcjonuje pod ogromną presją. Prokurator Iga Dobosz (Aleksandra Popławska) powraca w Bieszczady, by poprowadzić śledztwo w sprawie makabrycznej zbrodni. Markowski (Andrzej Zieliński), który twardą ręką trzyma watahę, zyskał zaufanie swoich podwładnych, ale sprawy sprzed lat nie dają mu spokoju. Grzywa nie żyje. Rebrow (Leszek Lichota), ścigany przez wymiar sprawiedliwości, ukrywa się w bieszczadzkiej głuszy. Zmaga się z dziką naturą, a kontakt utrzymuje tylko z dwojgiem przyjaciół – Łuczakiem (Jacek Lenartowicz) i Martą (Anita Jancia-Prokopowicz). Wszystko zmienia się, gdy w jego kryjówce pojawia się nielegalna imigrantka – Alsu (Anna Donczenko).

ŁUKASIEWICZ – NAFCIARZ ROMANTYK

Polska 2019, dokument fabularyzowany, 46 min., reż. Maciej Wójcik

Film dokumentalno-fabularny o wybitnym Polaku, którego celem jest popularyzacja mało znanej historii o życiu i działalności nietuzinkowej osobowości, wizjonera, filantropa, dobrego i sprawiedliwego człowieka, a przede wszystkim patrioty - Ignacego Łukasiewicza.

Kalendarium wydarzeń

Zespół Docuku
Muzyka Koncert

KARPACKA POTAŃCÓWKA

15 sierpnia 2019, godz. 19:00

Kawiarnia Spóźniony Słowik

Sztuka Teatr Spektakl / widowisko

TEATR/TANIEC/PERFORMANCE

17 sierpnia 2019, godz. 12:00 - 22:00

Sądeckie Planty, ul. Jagiellońska, Rynek w Nowym Sączu