Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Wernisaż wystawy „Ludźmierskie Sakralia”

21 sierpnia 2023 - 19 zdjęć
18 sierpnia w Galerii Sztuki BWA JATKI w Nowym Targu odbył się wernisaż wystawy pt: „Ludźmierskie Sakralia”. To jedno z wydarzeń związanych z 60. jubileuszem koronacji Figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Wystawa – inna, niepowtarzalna i pod wieloma względami nietypowa – zgromadziła zróżnicowane eksponaty co do formy i wartości, ale wszystkie związane z Ludźmierskim Sanktuarium.
Dzięki zaufaniu i życzliwości dyrekcji Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie na wystawie można zobaczyć piękną figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem (z Ludźmierza), szaty liturgiczne z jej koronacji w 15 sierpnia 1963, naczynia liturgiczne (dar wotywny z 2002), oleodruki i dary dla proboszczów i parafii, wśród nich obraz przedstawiający św. Leonarda, którego historię odkryła prof. Anna Mlekodaj. Profesor odkryła również inne historie, o których przeczytać można w katalogu towarzyszącym wystawie.

Na wernisażu zjawiło się liczne grono znamienitych gości, wielu z nich było zaangażowanych w przedsięwzięcie. Nie zabrakło również mieszkańców samego Ludźmierza, którzy przybili z muzyką i poczęstunkiem dla gości, naszych stałych bywalców i tych, którzy przybyli specjalnie na to spotkanie.

Ekspozycja czynna do 24 września 2023.