Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

ZMIENNOŚĆ - wernisaż wystawy Romana Szlachetki i Ewy Szlachetki-Depak

29 marca 2022 - 14 zdjęć
Do 18 kwietnia w Galerii Sztuki SOKÓŁ można oglądać wystawę ceramiki, malarstwa i rzeźby Romana Szlachetki i jego córki Ewy Szlachetki-Depak „Zmienność”.
Podczas wernisażu gościliśmy Ewę Szlachetkę-Depak – artystkę rzeźbiarkę i Prezes Fundacji Litofania im. Romana Szlachetki oraz Małgorzatę Szczygieł – Wiceprezes Fundacji Litofania, siostrę Romana Szlachetki.

ROMAN SZLACHETKA (1954 – 2012) – projektant, artysta ceramik, rzeźbiarz, malarz, pedagog. Urodził się w Kolbuszowej k. Mielca. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jarosławiu oraz Wydział Ceramiki Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (obecnie ASP).

Od 1980 roku pracował w Zakładach Porcelany „Ćmielów”. W latach 1990-2001 był głównym projektantem kształtów. Zaprojektował m.in. serwisy: „Pułaski”, „Gaja”, „Astoria”, „Yvonne”, „Jenny”, a także liczne formy użytkowe: wazony, figurki, bombonierki, lampion „Alladyn".

Z porcelany tworzył również formy unikatowe: płaskorzeźby, litofanie oraz abstrakcyjne kompozycje rzeźbiarskie, które prezentował podczas wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą: we Włoszech, Czechosłowacji, Japonii, Niemczech. Litofanie wykonywał od 1980 roku, pierwszą była panorama Ćmielowa. Szczególnie chętnie przedstawiał w tej technice przyrodę. Porcelanę wykorzystywał także jako podobrazie dla kompozycji malarskich, realistycznych oraz abstrakcyjnych. Jego prace zdobywały liczne nagrody. Znajdują się w zbiorach muzealnych we Wrocławiu, Krakowie i Sandomierzu.

EWA SZLACHETKA-DEPAK ( ur. 1976) – artystka rzeźbiarka. Absolwentka Wydziału Rzeźby oraz Studium Pedagogicznego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom uzyskała w 2005 roku. Absolwentka Fizjoterapii na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Należy do Stowarzyszenia Ceramika Bez Granic i Związku Polskich Artystów Plastyków.

Zajmuje się ceramiką unikatową, rzeźbą, designem oraz edukacją. Pracuje w szerokim zakresie technologicznym, od gliny nisko wypałowej, po masę porcelanową. Kontynuuje pracę twórczą ojca - Romana Szlachetki, jednak w swój, odmienny sposób.

Prezes Fundacji Litofania im. Romana Szlachetki, upowszechniającej wiedzę i umiejętności ceramiczne wśród dzieci i dorosłych. Właścicielka Studia Ceramiki Litofania, gdzie prowadzi od wielu lat warsztaty ceramiczne. Działa również w Centrum Kultury Podgórza w Krakowie.