Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Wernisaż wystawy „Przestrzenie ożywione” Piotra Pawła Drozdowicza

16 stycznia 2024 - 24 zdjęcia
Wystawa malarstwa i rysunku.
Za nami (15 stycznia 2024) wernisaż wystawy Piotra Pawła Drozdowicza, Przestrzenie ożywione, na której pokazywany jest zbiór prac malarskich i rysunkowych z różnych okresów twórczości artysty, od lat dziewięćdziesiątych do teraz. Wybór dzieł, dokonany przez artystę, jest reprezentacją jego wieloletniej, lecz spójnej i zadeklarowanej twórczej drogi, nawiązującej do tradycji malarstwa.

Wernisaż zgromadził entuzjastów sztuki o klasycznym warsztacie. Postać, scena rodzajowa, martwa natura to główne motywy pojawiające się na płótnach Drozdowicza. Sceny są budowane intensywnym kolorem, miejscami malowane szkicowo i lekko, gdzie indziej modelowane grubszymi warstwami barw. Ważne dla artysty jest wykreowanie wrażenia ciszy i spokoju, co udaje się mu za pomocą statycznych ujęć, stosowaniu wielu planów sugerujących podział na to, co blisko i daleko.

Obrazy Drozdowicza układają się w opowieść o codzienności, tyczą się spraw przyziemnych, a jednocześnie najbliższych i intymnych. Artysta maluje swoje otoczenie – siebie w lustrze, rodzinę, przestrzeń pracowni, widok zza okna – i robi to bez pośrednictwa idei konceptualnych czy wysublimowanych rozwiązań formalnych. Swoje malarstwo określa jako proste, bezpośrednie, szczere, będące czystą wrażeniową obserwacją oka i odpowiedzią ręki. Powstają w ten sposób obrazy melancholijne, nasycone uczuciem, zawierające w sobie intensywność przeżywania prostych zdarzeń i gestów – tych, które umykają na co dzień, lecz kondensują się na płótnie.

Zapraszamy do zwiedzania wystawy – do 11 lutego 2024 roku w Galerii SOKÓŁ MCK.

Alicja Gołyźniak