Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Antropologia sensoryczna. Zmysły jako przedmiot badań i narzędzie badawcze”

25 września 2023 - 97 zdjęć
W dniach 21-24 września 2023 roku odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa – „Antropologia sensoryczna. Zmysły jako przedmiot badań i narzędzie badawcze”. To wyjątkowe wydarzenie wpisało się w program XCVIII Walnego Zgromadzenia Delegatów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, które w tym roku odbyło się w malowniczym Nowym Sączu.
Organizatorami konferencji były Polskie Towarzystwo Ludoznawcze – Zarząd Główny oraz Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Krakowie, we współpracy m.in. z Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ i Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu. To właśnie dzięki ich staraniom, uczestnicy mieli okazję zgłębić fascynujący świat antropologii sensorycznej i roli zmysłów jako narzędzi badawczych. MCK SOKÓŁ gościło uczestników wydarzenia w dniach 21-22 września.

Konferencja była nie tylko wyjątkową okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń między badaczami, ale także towarzyszyła ważnym jubileuszom. Obchodzono 125. rocznicę powstania Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Krakowie oraz 30. rocznicę istnienia Stowarzyszenia Miłośników Tradycyjnego Rękodzieła Ludowego i Artystycznego LUD-Art przy Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie.

Podczas konferencji uczestnicy mieli okazję wysłuchać inspirujących wykładów, prezentacji i dyskusji na temat różnorodnych aspektów antropologii sensorycznej. To wydarzenie stanowiło ważny krok w badaniach naukowych nad ludzkimi zmysłami i otworzyło nowe perspektywy badawcze.

Sobota, 23 września, była dniem odpoczynku podczas którego uczestnicy wzięli udział w całodniowej wycieczce do Piwnicznej–Zdroju, Muszyny i Powroźnika, Bardejowa oraz Krynicy–Zdroju. Na zakończenie konferencji, 24 września, zwiedzono Sądecki Park Etnograficzny i pożegnano się z uczestnikami.