Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Koncert Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy „Słobożański” z Charkowa

17 czerwca 2022 - 39 zdjęć
W środowy wieczór (15 czerwca) dzięki współpracy MCK SOKÓŁ i Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach na scenie sali im. Lucjana Lipińskiego odbył się wyjątkowy koncert Młodzieżowej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej Ukrainy „Słobożański” z Charkowa pod batutą Giuseppe Mengoli z udziałem hiszpańskiego pianisty Juana Carlosa Fernándeza-Nieto.
Było to kolejne już wydarzenie w ramach realizowanego cyklu „Solidarni z Ukrainą”, podczas którego Fundacja Rozwoju Sądecczyzny przeprowadziła zbiórkę na rzecz pomocy mieszkańcom Ukrainy. Po raz kolejny także mogliśmy liczyć na szczodrość sądeckiej publiczności - tym razem udało się zebrać kwotę 2 900 złotych, 40 dolarów i 10 euro. Jeszcze raz dziękujemy!

Prowadząca wieczór – Katarzyna Pater witając i przedstawiając artystów podkreśliła, że Europejskie Centrum Muzyki gości od kilku tygodni młodych muzyków z Charkowa w ramach rezydencji artystycznej. Pobyt i intensywne próby zespołu mają na celu przygotowanie artystów do koncertów w Polsce, dzięki czemu mają oni szansę na powrót do bezpiecznej i komfortowej pracy artystycznej. Trzeba dodać, że obecnie w orkiestrze pracują młodzi muzycy z całej Ukrainy. Wielu z nich jest laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów. Orkiestra ma w swoim repertuarze prawie wszystkie światowe arcydzieła muzyki klasycznej, utwory kompozytorów współczesnych oraz muzykę różnych gatunków i stylów.

W MCK SOKÓŁ orkiestrę zza pulpitu dyrygenckiego poprowadził Giuseppe Mengoli – włoski dyrygent i skrzypek, asystent dyrygenta Holenderskiej Opery Narodowej i Holenderskiej Filharmonii Narodowej.

Koncert rozpoczął Taniec hiszpański Myroslava Skoryka, niewątpliwie jednej z najznakomitszych postaci współczesnego życia muzycznego w Ukrainie, kompozytora, który w mistrzowski sposób łączy inspiracje folklorystyczne z XX-wiecznymi technikami kompozytorskimi.

Następnie usłyszeliśmy XI Koncert fortepianowy F-dur KV 413 Wolfganga Amadeusa Mozarta w wykonaniu Juana Carlosa Fernandez-Nieto – pianisty, dyrektora artystycznego Asociación Museve i wykładowcy Real Conservatorio Superior and Musical Arts w Madrycie, absolwenta Yale School of Music. Ostatnim punktem programu była VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethovena. Zachwycona i poruszona publiczność gromkimi brawami oklaskiwała młodych muzyków.

tekst: Katarzyna Kożuch