Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Jana Frajkorová – Wspaniałe druty II | spotkanie z artystką

31 lipca 2026 - 29 zdjęć
Spotkanie z Janą Frajkorovą (31 lipca 2026 r.), towarzyszące Światowemu Festiwalowi Koronki Klockowej w Bobowej oraz Międzynarodowemu Festiwalowi Święto Dzieci Gór, stanowiło wyjątkowe obcowanie ze sztuką niesztampową, przestrzenną i głęboko autentyczną. Artystka, łącząc ścisły umysł z intuicyjnym talentem, zaprezentowała twórczość, w której fundamentem każdej kompozycji pozostają nowatorski pomysł oraz dopracowana struktura.
Prace autorki to udany i fascynujący eksperyment: zestawienie tradycyjnego wzornictwa z techniką bobowskiej koronki klockowej, wyplatanej jednak z miedzianego drutu. Wykorzystanie metalu w połączeniu z kunsztem artystki pozwala jej tworzyć obiekty przekraczające granice klasycznego rękodzieła. Na ekspozycji można podziwiać trójwymiarowe formy przestrzenne oraz rzeźbiarskie. Artystka wkomponowuje w nie misternie wykonane, biżuteryjne elementy z koronki klockowej, a także fragmenty szkła i kamieni – tworząc obiekty przywodzące na myśl estetykę Tiffany’ego, lecz wzbogacone o niespotykany w klasycznym witrażu kunszt metalowego plecionkarstwa. Wszystkie te dzieła stanowią przemyślane kompozycje, zaprojektowane z pełnym szacunkiem dla szlachetnego, jubilersko-rzeźbiarskiego warsztatu.

Ciepłym akcentem wydarzenia była anegdota o jednym z największych dzieł artystki – wózku-zabawce dla wnuczki, który ze względu na gabaryty nie mógł dotrzeć na ekspozycję. Zdarzenie to idealnie podsumowało postawę Jany Frajkorovej: twórczyni, dla której największą nagrodą jest sprawianie radości innym.

Wydarzenie przyciągnęło wielu pasjonatów, którzy przybyli na bobowski festiwal, prezentując własne wyroby i stanowiąc żywą wizytówkę sztuki koronkarskiej. Wśród gości nie mogło zabraknąć Ewy Szpili – wybitnej mistrzyni i założycielki polskiego oddziału OIDFA, która od dekad rozwija sztukę koronkarstwa w Polsce oraz na świecie, a przez lata współtworzyła również bobowski festiwal.

Twórczość Jany Frajkorovej to dowód na to, że pokora wobec materiału połączona z pasją daje efekt prawdziwie zachwycający.

Równolegle, w tym samym dniu w ramach Festiwalu, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Małgorzaty Szpili. Bliższe informacje o tym wydarzeniu można znaleźć https://mcksokol.pl/multimedia/malgorzata-szpila-rozkwit-bizuteria-w-koronce-klockowej-wernisaz-wystawy.