Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

II Spotkania z Lachami Sądeckimi – Festiwal Tańca Ludowego

11 października 2023 - 90 zdjęć
W sobotę, 7 października w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ odbyły się II Spotkania z Lachami Sądeckimi – Festiwal Tańca Ludowego, święto folkloru, którego inicjatorem oraz organizatorem był Zespół Regionalny Mystkowianie z Mystkowa. MCK SOKÓŁ było partnerem wydarzenia.
Festiwal Tańca Ludowego otworzył Kierownik Zespołu – Kamil Wiatr oraz Kierownik Artystyczny – Patryk Rutkowski. Zespół Regionalny Mystkowianie na początku podziękował osobom, dzięki których zaangażowaniu może realizować kolejne projekty kulturalne oraz promować folklor Sądecczyzny i Małopolskę w kraju, jak i zagranicą: Patrykowi Wichrowi – Posłowi na Sejm RP, Marcie Mordarskiej – Radnej Województwa Małopolskiego, Magdalenie Dąbrowskiej – Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej, Piotrowi Gąsienicy – Zastępcy Dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Poseł na Sejm RP – Patryk Wicher wyraził wdzięczność za organizację wydarzenia oraz promocję nie tylko lokalnego folkloru, ale różnorodnej kultury ludowej z całej Polski. Z kolei Marta Mordarska podczas otwarcia wydarzenia wskazała na znaczącą rolę Mystkowian w promocji Małopolski, których określiła mianem „Ambasadorów małopolskiej kultury”. Zastępca Dyrektora sądeckiego SOKOŁA wyraził swoją aprobatę inicjatywie Spotkań z Lachami Sądeckimi, wskazując jednocześnie, że siedziba MCK SOKÓŁ jest domem Lachów Sądeckich.

Podczas sobotniego widowiska, w scenerii mystkowskiej izby na weselu Jana i Anny publiczność mogła podziwiać bogactwo strojów, tańca, śpiewu i muzyki w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska”, Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie”, Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Rzeszowskiej POŁONINY oraz gospodarze – Zespół Regionalny Mystkowianie.

Wspaniała publiczność, która po brzegi wypełniła salę nowosądeckiego SOKOŁA mogła zobaczyć różnorodność i piękno polskiego folkloru. Na scenie pojawił się folklor z Szamotuł, Biskupizny, Sannik, Łowicza, Przeworska, Krosna oraz Sądecczyzny. Każdy kto wnikliwie oglądał widowisko zauważył, że Anna pojawiała się w stroju grupy etnograficznej, której tańce były wykonywane. I tak mogliśmy ją widzieć w stroju lachowskim, rzeszowskim, łowickim oraz szamotulskim, kiedy to Jan prezentował się w najbogatszym lachowskim kaftanie.

Gospodarze zaprezentowali trzy grupy: młodzieżową, reprezentacyjną oraz seniorów, którzy ukazali tańce Lachów Sądeckich, Pogranicza Lachowsko-Pogórzańskiego, Pogórza oraz Rusnaków. Podczas widowiska wyreżyserowanego przez inicjatora i pomysłodawcę całego wydarzenia – Patryka Rutkowskiego, zaprezentowało się ponad 250 artystów, którzy choć z odległych od siebie regionów pokazali jak bardzo folklor łączy ludzi. Wspólny finał składał się m.in. z polki gwóźdź, klapoka, poniewieranego, polki z podskokiem oraz polki z liściem.

Na koniec gospodarze z Mystkowa uhonorowali występujących pamiątkowymi wizerunkami Matki Bożej w odzieniu lachowskim, a kierownik Mystkowian Kamil Wiatr, wspólnie z Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kamionce Wielkiej na koniec podziękował wszystkim członkom Zespołu za zaangażowanie podczas przygotowań oraz intensywny sezon artystyczny. Szczególne podziękowania zostały skierowane do Patryka Rutkowskiego - Kierownika Artystycznego Zespołu, Dominiki Szołdrowskiej – Instruktori Grupy Młodzieżowej, Remigiusza Szczeciny – Akompaniatora, Damiana Cwynara – prymisty oraz Jacka Głowackiego odpowiadającego w Zespole za scenografię.

Koncert zakończył się wzruszającym akcentem, tj. wręczeniem dla Benedykta Poręby tytułu Honorowego Kierownika Zespołu, którego dokonali Mystkowianie wraz z „Chrzestną Matką Zespołu” – Martą Mordarską. 

Po zakończonym koncercie wszyscy artyści udali się do Wiejskiego Domu Kultury w Mystkowie, gdzie przy ludowej muzyce oraz Muzikanci Raslavicke wspólnie bawili się do białego rana.

Za niezwykle smaczny poczęstunek oraz gościnność zadbały wspaniałe Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mystkowa.

Wydarzenie, poza wspomnianymi już gośćmi, zaszczycili swoją obecnością również: Jadwiga Wójtowicz – Radna Województwa Małopolskiego, Antoni Koszyk – Wicestarosta Nowosądecki, Anna Glixelli – Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów, Gabriela Puszko – Dyrektor Biura Instytutu Rozwoju Obszarów Wiejskich, Stanisław Poręba – Sołtys Mystkowa oraz liczni przedstawiciele instytucji kultury i stowarzyszeń z regionu.

Źródło: mystkowianie.pl


DOFINANSOWANIE

 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
logotyp ministerstwa          Logo Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca