Plebiscyt ZIARNKO GORCZYCY

Jeden z najbardziej znanych w naszym regionie plebiscytów, promujących osoby bezinteresownie pomagające drugiemu człowiekowi. Statuetka „Ziarnka Gorczycy” to najwyższe uznanie dla ludzi wielkiego serca, którzy wspierają potrzebujących czy niepełnosprawnych, oddając im swój czas, ofiarując dobry gest albo pomagając finansowo.
Idea „Ziarnka Gorczycy” zrodziła się w 2000roku. Wówczas Pan Mieczysław Kaczwiński, poddał pomysł zrealizowania charytatywnego Balu Sportowca, w celu zebrania pieniędzy na zakup protezy ręki dla niepełnosprawnej sportsmenki, wicemistrzyni świata w biegu na 400 m, Ani Saroty. 

Bal organizowano z wielką obawą, w rzeczywistości okazała się całkiem inaczej – wszystko udało się tak jak planowano. Uczestnicy balu, nie żałowali pieniędzy i okazali wielkie serce. 

Udało się pomóc Ani, i to właśnie zmobilizowało pomysłodawców do dalszego działania. Do rozwijania idei. 

„Po tym balu zaczęliśmy się zastanawiać, w jaki sposób można by honorować tych, którzy pomagają finansowo innych, będącym w potrzebie. Tych którzy niosą pomoc najczęściej niepełnosprawnym, oczekującym na każdy datek na ratowanie zdrowia lub życia. Myśleliśmy przede wszystkim jednak nie o tych ludziach z pierwszych stron gazet, ale tych, często anonimowych, pozostających niejako w cieniu. Właśnie ich chcieliśmy dać za przykład, przedstawić szerzej społeczeństwu. Doszliśmy jednak do wniosku, że najlepiej będzie, jeśli takich ludzi będą zgłaszali sami sądeczanie. Zrodziła się więc idea konkursu.” – powiedział w jednym z wywiadów Pan Mieczysław Kaczwiński. 

Co roku akcja „Ziarnko Gorczycy” jest coraz bardziej znana, dzięki czemu ma możliwość udzielenia większej pomocy z uzyskanych darów od firm i osób prywatnych.