Logo - SOKÓŁ Małopolskie Centrum Kultury, Instytucja Kultury Województwa Małopolskiego

Wojna w niebie

Teatr Spektakl / widowisko

24 maja 2019

piątek godz. 19:00

sala im. Lucjana Lipińskiego, MCK SOKÓŁ

Wstęp: 1 zł
Dodatkowe informacje:

Rezerwacje miejsc:
w kasie MCK SOKÓŁ, telefonicznie: 18 448 26 00, on-line, e-mail: k.kozuch@mcksokol.pl oraz SMS:600 439 299
Spektakl dostępny dla osób niesłyszących, niedosłyszących i słyszących.
Czas trwania: 60 minut

W tym roku „Kultura wrażliwa” otwiera się na sztukę – nie tyle na tę realizowaną przez osoby z niepełnosprawnościami czy adresowaną do tego środowiska, ile po prostu sztukę, bez dodatkowych kontekstów. Chcemy przekroczyć granicę dwóch światów i pokazać, że język sztuki może być uniwersalny.
Spektakl Wojna w niebie, tworzony przez osoby głuche, niedosłyszące i słyszące, udowadnia, że teatr może być przestrzenią poruszającego doświadczenia – spotkania różnych światów. Osoby głuche są niestety bardzo często wykluczone ze świata kultury. Jeśli już się ich do niego dopuszcza, to głównie w roli odbiorców. Ten spektakl nie tylko będzie dostępny dla wszystkich, ale to właśnie osoby głuche są jego głównymi twórcami, to ich zobaczymy na scenie w roli aktorów, którzy zaproszą nas do swojego trudnego, ale i pasjonującego świata. Spektakl jest przedsięwzięciem artystycznym, ale ma być też narzędziem służącym do lepszego poznania środowiska osób niesłyszących oraz zwrócić uwagę na tę grupę wykluczonych i pogłębić świadomość społeczeństwa na jej temat.

Tekst nie jest przypadkowy. Scenariusz oparto na utworze Wojna w niebie Josepha Chaikina. Autor z powodu afazji (zaburzenie funkcji językowych powstałe w wyniku uszkodzenia mózgu) sam został wykluczony ze społeczeństwa, a mimo to nadal tworzył, co okazało się jego terapią i drogą do zdrowia. Zaczął też uczyć się języka migowego. Tekst przetłumaczono na Polski Język Migowy w taki sposób, by jego poetycka forma została zachowana, a jednocześnie był w pełni zrozumiały dla osób głuchych. Spektakl opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości, problemach bycia niezrozumianym przez otoczenie i trudnościach społecznych wynikających z barier komunikacyjnych. W różnorodności jest siła i urok. Chcemy tym spektaklem zwrócić uwagę na słowo, na jego piękno i wielowymiarowość. W tym przypadku słowo to nie tylko gest. To, co dla nas najważniejsze, zapisane jest między słowami.

Reżyseria: Dominika Feiglewicz
Ruch sceniczny/współpraca reż.: Katarzyna Anna Małachowska
Scenografia, kostiumy: Aleksandra Żurawska
Głos: Krzysztof Globisz
Muzyka: Piotr Przewoźniak
Projekcje: Amadeusz Nosal
Światło: Krzysztof Małachowski  
Występują: Dominika Kozłowska, Patrycja Nosowicz, Rafał Bołdys, Krystian Maligłówka

Zaproszenie na spektakl

Kalendarium wydarzeń

4. Regionalne Spotkania KGW w Polance Wielkiej
Edukacja Folklor Prelekcja / wykład Warsztat

REGIONALNE SPOTKANIA KGW W POLANCE WIELKIEJ

22 maja 2019

Gminne Centrum Kultury w Polance Wielkiej, ul. Długa 61

Kadr ze spektaklu "Antoniusz i Kleopatra"
Kino Teatr Spektakl / widowisko

Antoniusz i Kleopatra

26 maja 2019, godz. 16:00

Kino SOKÓŁ