TEATR/TANIEC/PERFORMANCE

Sztuka Teatr Spektakl

17 sierpnia 2019

sobota godz. 12:00 - 22:00

Sądeckie Planty, ul. Jagiellońska, Rynek w Nowym Sączu

Bilety: Wstęp bezpłatny
Sądeckie Planty, godz. 12.00
TEATR GRY I LUDZIE (PL) – Opowieści Wagantów

ul. Jagiellońska, godz. 13.00
MUZIKANTY (PL) – Historia muzyki

Rynek, godz. 18.00
TEATR NOVOGO FRONTA (CZ) - Jungle Joke
SHOW ROWEROWE - pokaz akrobacji rowerowych Jonasza Pakulskiego (PL)
Pantomime Theater - BODECKER & NEANDER (DE) – City Lights
TEATR V6 (PL) – Aquarius

TEATR GRY I LUDZIE

Powstał w 1997 roku. Jego repertuar stanowią przedstawienia plenerowe, realizacje sceniczne oraz spektakle dla dzieci. Od początku istnienia Teatr jest zespołem podróżującym, występującym na scenach krajowych i zagranicznych, a tworzą go ludzie o różnych korzeniach i doświadczeniach artystycznych. Teatr Gry i Ludzie występował na festiwalach i podczas innych wydarzeń w wielu miastach Polski. Wielokrotnie uczestniczył w Festiwalu „Malta” w Poznaniu, „Sztuka Ulicy” w Warszawie czy „Feta” w Gdańsku oraz za granicą: na Międzynarodowym Festiwalu Promocji Kultury Europejskiej w Tunezji, Sziget Festival w Budapeszcie, Volt Festival w Sopronie, Loolapalooza w Berlinie, a także w Holandii czy Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Opowieści Wagantów

Trupa wędrujących lalkarzy, tytułowych Wagantów, jeździ ze swoim wozem od wsi do wsi, z miasta do miasta, grając swoje opowieści dla dzieci i dorosłych. Tym razem zobaczymy dwie historie. Pierwsza to bajka o dziecku szczęścia, chłopcu który wyrusza do piekła po trzy złote włosy z głowy diabła. Druga bajka opowiada o córce młynarza, która przez pychę swego ojca trafia do królewskiego lochu.

„Opowieści Wagantów” to próba odtworzenia średniowiecznego spektaklu lalkowego. Lalki wykonane zostały z przedmiotów codziennego użytku takich jak kosze, drewniane łyżki, puchary, miotły itp.

Spektakl składa się z dwóch części będących adaptacją bajek braci Grimm. Opowieściom towarzyszy muzyka grana na żywo.

MUZIKANTY

Muzikanty to autorski projekt teatralno-muzyczny, łączący w spektaklach muzykę na żywo, nowe technologie (live looping, projekcje, elementy mappingu scenicznego) i improwizowane uczestnictwo widzów. Funkcjonując z powodzeniem w nurcie teatru ulicznego, równolegle występuje jako formacja muzyczna. W sposób raczej zabawny
Innymi słowy…

Muzikanty to performer (aktor, scenarzysta, reżyser) i muzyk (kompozytor, aranżer, skrzypek multiinstrumentalista), współpracujący ze sobą od ponad piętnastu lat w najróżniejszych przedsięwzięciach scenicznych i wizualno-muzycznych (m. in. kolaborując z polskimi teatrami offowymi i instytucjonalnymi). Od 2013 w ramach odrębnego projektu scenicznego, mają we wspólnym dorobku sześć premier utrzymanych w konwencji teatru ulicznego, kilka widowisk site-specific oraz Grand Prix na festiwalu… piosenki kabaretowej.

Historia muzyki

Szalona lekcja muzyki na kilkanaście instrumentów w rękach wędrownych muzykantów. Muzykantów, którzy przy okazji prowadzenia swoistej audycji muzycznej przechodzą od starochińskich melodii ludowych przez światowy folk, europejską muzykę klasyczną, jazz i hity dwudziestowiecznej muzyki rozrywkowej, aż po najnowsze dokonania rynku muzycznego.

Wśród instrumentów goszczą chińskie erhu, afrykańskie kazoo, odrobinę podrasowane skrzypce i ukulele, ale także własnej konstrukcji: kontrabas z miotły, fujarki z rurek PCV, bęben (stopa) z walizki, bongosy z garnków i instrumenty perkusyjne ze sprzętów AGD. A wszystko to w oparciu o elektroniczne efekty i technikę live loopingu.

Historia muzyki to z jednej strony koncert, z drugiej widowisko, które co chwilę pożycza sobie do wspólnego grania widownię, udowadniając tym samym, że (przy odrobinie pomocy) z każdego wydobyć można drzemiącego w nim muzyka. W sposób zdecydowanie zabawny!

TEATR NOVOGO FRONTA

Teatr Novogo Fronta powstał w 1993 roku w Petersburgu. W początkowym okresie twórczość zespołu bazowała na eksperymentach w obszarze relacji między ciałem – jednym tworzywem aktora – a przestrzenią zdarzenia. Pierwszy spektakl Teatru Novogo Fronta, Vremja Durak (Czas Głupiec, 1994), który poruszał temat lęku przed tym, co przyniesie przyszłość Rosji, zaprezentowany został podczas pierwszego tournée zespołu po Europie. Po zakończonej trasie grupa przeniosła się na stałe do Pragi. Od początku swojego istnienia Teatr Novogo Fronta zaprezentował dziesiątki spektakli na całym świecie – od teatru ulicznego i improwizowanego po przedstawienia wyreżyserowane na tradycyjnej scenie.

Przedstawienia Novogo Fronta skonstruowane są z obrazów, które balansują na granicy mistycyzmu i abstrakcji, sztuki cyrkowej i tańca współczesnego, a ich główną siłą napędową są akcja, improwizacja i napięcie, potęgowane śmiesznością ludzkiej tragedii.

Jungle Joke

Bajkowa groteska z elementami klauna i pantomimy w reżyserii Jakuba Folvarčnego zaprasza widzów w każdym wieku do świata nieprzewidywalnych dziecięcych fantazji, w którym aktorzy mogą w każdej chwili zamienić się w cokolwiek i po raz kolejny zapomnieć, gdzie i przez kogo. Jednak Jungle Joke nie jest zwykłą produkcją dla dzieci. Nawiązuje do tradycji narracji o nieograniczonej wyobraźni, takich jak Alicja w Krainie Czarów, z bzdurnego świata Vianian, z groteski… gdzie jednak literatura znajduje swoje granice.

SHOW ROWEROWE

Widowisko rowerowe łączące w sobie ogromne emocje, rozrywkę oraz edukację w jednym. Show nie jest zwyczajnym pokazem rowerowym, lecz w pełni profesjonalnym przedstawieniem artystycznym. Całość jest zaprojektowana tak, aby stopniowo budować emocje, aż do ostatniego kulminacyjnego numeru, którym jest bicie życiowego rekordu skoku wzwyż. Oprócz tego widzowie mogą podziwiać m.in. skoki na rowerze przez linę, skoki na monocyklu, przeróżne piruety na rowerze, czy też akrobacje na blisko 2 metrowym torze pokazowym. Przez cały pokaz do uczestnictwa w Show wciąganych jest aż 12 osób, które służą pomocą przy wykonywaniu przeróżnych numerów.

Cały pokaz przeprowadzony jest w humorystyczny sposób oraz na bieżąco komentowany przez Jonasza Pakulskiego, uczestnika X edycji programu Mam Talent.

Pantomime Theater - BODECKER & NEANDER

W 1996 roku, ukończywszy studia w École Internationale de Mimodrame de Paris pod dyrekcją Marcela Marceau, Wolfram von Bodecker i Alexander Neander powołali do życia Théâtre Mimo Magique, a od 2006 roku zaczęli posługiwać się nazwą Compagnie Bodecker & Neander. Ich pierwszy spektakl zatytułowany Silence wygrał nagrodę publiczności Berlin Audience Award, a kolejna produkcja, Out of the blue odniosła prawdziwy sukces zarówno wśród publiczności jak i krytyków. Para artystów prezentuje koncepcję „koncertu wizualnego”: podczas wspólnych występów z dużymi zespołami muzyków, jak np. Suttgarter Kammerorchester, londyński Arditti Quartet czy lipski Gewandhaus-Oktett, przed widzami odkrywają nowe, fascynujące połączenie pantomimy i muzyki.

Podczas licznych światowych tournée Compagnie Bodecker & Neander przemierzyli Europę, Azję, Amerykę Północną i Południową. Dzięki uniwersalnemu wymiarowi teatru wizualnego tej pary mimów, są oni szczególnie cenionymi gośćmi na międzynarodowych festiwalach.

City Lights

Światła miasta. Tym razem twórcy postarają się odkryć fenomen miasta, zabiorą widzów w podróż po miejskiej przestrzeni: niejednolitej, tajemniczej, pełnej nieznanych zakamarków i nieodkrytych miejsc. Widzowie poznają urok peryferii, ulic, dworców, peronów, a także pozornie zwykłych przechodniów, z których każdy niesie z sobą jakąś tajemnicę.

TEATR V6

Teatr V6 to zespół wszechstronnych tancerzy, akrobatów, wokalistów oraz doświadczonych twórców wywodzących się z różnych dziedzin sztuki. Tym co wyróżnia V6 jest niezwykła pomysłowość i nowoczesność spektakli oraz ich unikalny charakter wzorowany na cirque noveau.

Aquarius

Bajkowa sceneria, efektowne kostiumy inspirowane morskimi stworzeniami, oraz imponujące akrobacje. Przedstawienie sięga swymi korzeniami do tradycji cirque nouveau, jest sekwencją bajkowych obrazów malowanych kolorem, światłem, kostiumem oraz przepiękną muzyką.

Aquarius zachwyci bajkową fabułą, zaskoczy choreografią, wzruszy muzyką, a inscenizacją na pewno urzeknie. Elementy show wzbogacone zostaną wspaniałymi akrobacjami w sieci i na szarfie oraz zaprojektowanym specjalnie na Festiwal mapping-iem 3D. To z pewnością będzie jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń wszystkich dotychczasowych edycji Małopolska Karpaty OFFer.

Kalendarium wydarzeń

Kadr z filmu " Łukasiewicz - nafciarz romantyk"
Kino Seans filmowy

BIESZCZADY, BIESZCZADY…

16 - 17 sierpnia 2019

Kino SOKÓŁ/Baszta Kowalska

Karpacka Familiada, fot. Kamil Bańkowski, 2018
Sztuka Teatr Koncert Spektakl

KARPACKA FAMILIADA

18 sierpnia 2019, godz. 15:00

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu