Teatr. Lubię to! - warsztaty teatralne w Krakowie

Edukacja Teatr Warsztat

7 listopada 2020, godz. 10:00

Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie

Dodatkowe informacje:
Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Jest nam niezmiernie miło zaprosić w dniach 7 i 14 listopada 2020 r. na organizowany w Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie „warsztat praktyka teatralnego”. Spotkania pn. TEATR. LUBIĘ TO! realizowane są w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, w związku z czym - udział w zajęciach jest bezpłatny.
Warsztat służący rozwijaniu kompetencji w obszarze pedagogiki teatru, poświęcony zostanie technikom teatralnym i dramowym w pracy z dziećmi i młodzieżą.

Zakres zagadnień:
 1. Metoda dramy w pracy teatralnej z młodym twórcą - twórcza zabawa jako początek do tworzenia prawdziwego teatru.
 2. Drama - teatralne zabawy stymulujące rozwój młodego człowieka: ćwiczenia na koncentrację i wyostrzenie zmysłów, myślenie twórcze, komunikatywność, umiejętność pracy w grupie.
 3. Techniki rozwijające estetykę słowa - ćwiczenia dykcyjne, emisyjne, intonacyjne, trudności dotyczące poprawności językowej.
 4. Improwizacja jako inspiracja do spektaklu oraz metoda zrozumienia tematu.
 5. Ćwiczenia improwizacyjne, opracowywanie etiud, ruchowa i dźwiękowa partycypacja w opowiadaniu, rozwijanie fizycznego JA.
 6. Podstawowe elementy reżyserii teatru dzieci i młodzieży.
 7. Opracowanie koncepcji formalnej spektaklu - metafora, przenośnia, skrót jako środek artystyczny.
 8. Animacja przedmiotu - rozbudzanie wyobraźni poprzez ożywianie materii.
 9. Dobór i opracowanie repertuaru - jak korzystać ze współczesnej dramaturgii dla dzieci i młodzieży oraz samodzielnie stworzyć tekst dla teatru.
 10. Próby sytuacyjne, budowanie kompozycji scen, rytm w spektaklu, ćwiczenia interpretacyjne.
 11. Pokaz efektów warsztatowych - istota premiery w teatrze dzieci i młodzieży.
Kurs zrealizowany zostanie w dwóch sobotnich blokach:
 • 7 listopada 2020, godz. 10.00-14.00
 • 14 listopada 2020, godz. 10.00-14.00
Miejsce: Staromiejskie Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, ul. Wietora 13/15, 31-054 Kraków

Zajęcia prowadzić będzie: KRYSTYNA HUSSAK-PRZYBYŁO - absolwentka Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Reżyserii Teatru Dzieci i Młodzieży w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012), laureatka Nagrody Prezydenta Krakowa (2007) oraz Nagrody Edukacyjnej Miasta Krakowa (2011). Od 20 lat prowadzi Dziecięce Studio Teatralne WYJĄTEK przy Staromiejskim Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie, w którym jest kierownikiem Działu Artystycznego. Propagatorka idei pedagogiki teatru Jana Dormana. Wyreżyserowane przez nią spektakle otrzymały wiele prestiżowych nagród w Polsce i za granicą. Od 2000 r. współpracuje z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, gdzie przygotowała obsady dziecięce do następujących spektakli: "Lunatycy" oraz "Mistrz i Małgorzata" Krystiana Lupy, "Makbet" Andrzeja Wajdy, "Trzy stygmaty Palmera Eldritcha" Jana Klaty, "Auto da fé" Pawła Miśkiewicza, "Car Mikołaj" Remigiusza Brzyka, "Nie-Boska komedia" Krzysztofa Nazara, "Oczyszczenie" Petra Zelenki.

Zgłoszenia

Wszystkich zainteresowanych udziałem w warsztatach prosimy o przesłanie wypełnionej karty zgłoszenia na adres e-mail: m.mikulska@mcksokol.pl w terminie do 29 października 2020 r.

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń.

Warsztaty zorganizowane zostaną z zachowaniem rygoru sanitarnego zgodnie z obowiązującymi w terminach realizacji warsztatów ograniczeniami, nakazami i zakazami określonymi przepisami aktualnego rozporządzenia Rady Ministrów w związku z wystąpieniem na terytorium RP stanu epidemii oraz zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego.

Uczestnicy zajęć otrzymają zaświadczenie ukończenia warsztatów.

Informacji na temat warsztatów udziela organizator: Małgorzata Mikulska, tel. 18 44 82 656, e-mail: m.mikulska@mcksokol.pl z Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Poniżej karta zgłoszenia do pobrania:
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Kalendarium wydarzeń

Czarno-białe zdjęcie. Kobieta siedzi na krześle. Ma elegancką suknię, materiałową przepaskę na głowie oraz pióropusz.
Kino Sztuka Wystawa

POLA NEGRI. LEGENDA KINA - otwarcie wystawy

6 listopada 2020, godz. 12:00

Galeria SOKÓŁ

Mężczyzna siedzi. Podpiera ręką głowę. W tle telewizor z włączonym programem.
Kino Seans filmowy

... NIE TYLKO O STARYM KINIE

8 listopada 2020, godz. 17:00

MCK SOKÓŁ