Różne barwy organów

Muzyka Koncert

18 czerwca 2019

wtorek godz. 19:15

Bazylika św. Małgorzaty w Nowym Sączu

Bilety: Wstęp bezpłatny
W koncercie rozpoczynającym XVIII Sądecki Festiwal Muzyki Organowej L’ARTE ORGANICA wystąpi organista z Belgii - Edward De Geest.
Edward De Geest - ukończył z najwyższym wyróżnieniem Akademię Muzyczną i Teatralną w  Lokeren. Następnie studiował w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii oraz Królewskim Konserwatorium w Gandawie, zdobywając nagrody Firmin Swinnena oraz Josepha Callaertsa, Prix d'Excellence oraz medal rządu Królestwa Belgii.

Jest laureatem Delta Organ Competition w Middelburgu w Holandii oraz Biennial National Organ Competition Alex Paepen Prize w Antwerpii. Sukcesy odniesione na konkursach organowych zapoczątkowały jego międzynarodową karierę koncertową, poza Europą występował w Japonii, Stanach Zjednoczonych, byłym ZSRR - do chwili obecnej wykonał łącznie 675 koncertów. Regularnie występuje w ramach Flandryjskiego Festiwalu Organowego Ghent and Historic Towns. Współpracował ze słynnymi dyrygentami, m.in. Laszlo Heltay, Philippe Herreweghe i in.

W latach 1973-1990 Edward De Geest uczył w licznych belgijskich akademiach muzycznych i w Konserwatorium w Gandawie. W 1990 został mianowany dyrektorem Akademii Muzycznej i Teatralnej w Eeklo, której funkcję dyrektora honorowego pełni obecnie (od 2011). W 1994 roku został tytularnym organistą Katedry św. Bawona w Gandawie. Jest współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Organowego w katedrze gandawskiej, w ramach którego występują najznamienitsi organiści świata. Jest także członkiem Komitetu Kulturowego Dziedzictwa Gandawy, Departamentu Historycznego Instrumentarium Organowego, a także Stowarzyszenia Konserwatoriów Flamandzkich, jak również Instytutu Lemmensa.

Dla uczczenia jego wybitnych zasług na polu promocji muzyki organowej na forum wewnątrzkrajowym i międzynarodowym, został w 2003 roku uhonorowany nagrodą miasta  Eeklo. W tym samym roku został odznaczony najwyższą klasą medalu paryskiego Société  Académique Française: Arts-Sciences-Lettres.

Dokonał licznych nagrań radiowych i telewizyjnych (Klara, RTBF, Radio Rias Berlin, Radio Hilversum 5, Televizione Catalonia Espagnole i in.). Jego dyskografia obejmuje liczne dzieła Jana Sebastiana Bacha oraz kompozytorów działających w okresie od siedemnastego stulecia po czasy współczesne.

PROGRAM

Johann Friedrich Schmoll (1739-1794)
Moderato
Un poco allegretto
Moderato
Un poco adagio e grazioso

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847)
VI Sonata organowa d-moll Vater unser op. 65 nr 6
Choral
Andante sostenuto
Allegro molto
Fuge. Sostenuto
Final. Andante

Louis Vierne (1870-1939)
Cathédrales op. 55 nr 3

Joseph Tilborghs (1830-1910)
Scherzo

Jean Absil (1893-1974)
Trois Pièces op. 127
Introduction
Pastorale (na temat dawnej kolędy flamandzkiej) 
Finale

Gabriël Verschraegen (1919-1981)
Andante
Partita na temat Veni Creator

Kalendarium wydarzeń

Muzyka Koncert

Nagórski/Wośko Tribute to Kaczmarski

16 czerwca 2019, godz. 19:30

sala im. Romana Sichrawy, MCK SOKÓŁ

Muzyka Sztuka Warsztat

ZNAKI MUZYKI

21 - 23 czerwca 2019

Miasteczko Galicyjskie w Nowym Sączu (Lwowska 226)